Psikoloji Okumak İstiyorum!

Psikoloji Okumak İstiyorum!

Psikoloji Okumak İstiyorum!

Psikoloji okumak istiyorum, psikoloji nedir, psikoloji için en az kaç net gerekir, psikoloji mezunları ne iş yapar, psikolog ne iş yapar, psikoloji taban puanları, pdr ve psikolojinin farkı nedir? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

Psikoloji Bölümü Nedir?

Psikoloji, insan davranışlarını gözlem ve deney yöntemlerini kullanarak bilimsel açıdan inceleyen bir bilim dalıdır. Ortaya çıkan sonuçların, sebeplerini araştırarak bunlar üzerinde çalışmalar yapar. Kuramsal ve uygulamalı psikoloji olarak ikiye ayrılır. Kuramsal psikoloji; deneysel, fizyolojik, sosyal, gelişimsel ve anormaller psikolojisi olarak alt dallara ayrılır. Uygulamalı psikoloji ise klinik, endüstri, danışma ve okul psikolojisi olarak başlıca alanlara ayrılır.

Psikoloji programı, üniversitelerin Fen – Edebiyat Fakültesi ya da Sosyal Bilimler Fakültesi içerisinde yer alır. Genel olarak bu bölümden mezun olanlara “psikolog” unvanı verilir.

Psikoloji Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

  • “Klinik Psikoloji” alanında yüksek lisans yaparak devlet kurumları ile özel kuruluşlarda “Klinik Psikolog”,
  • Ruh Sağlığı Uygulayıcısı/Rehabilitasyon çalışanı,
  • Çeşitli şirketlerin insan kaynakları uzmanı,
  • Adliyelerde danışman ve bilirkişi,
  • Üniversitede araştırma görevlisi,
  • Uyuşturucu ve alkol danışmanı,
  • Sosyal hizmetlerde psikolog,
  • Rehabilitasyon eğitmeni,
  • Pedagojik Formasyon alınarak devlet okullarında veya özel okullarda rehber öğretmen olarak çalışabilme imkânları vardır. (Pedagojik Formasyon eğitimi ile ilgili MEB yeni bir düzenleme yapmıştır.)

Psikoloji Bölümü Okumak İsteyenlerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Gözlem yapmayı seven, meraklı, sabırlı, anlayışlı, empati yeteneği olan, objektif, disiplinli ve analitik zekaya sahip kişiler olması gerekir.

PDR ile Psikoloji Bölümünün Farkı Nedir?

PDR; Eğitim Fakültesi içerisinde yer alan bir programdır ve mezunları “psikolojik danışman” unvanı alır. Çoğunlukla eğitim kurumlarında ve danışmanlık merkezlerinde çalışırlar. Bu kurumlarda da eğitim ve danışmanlık hizmeti verirler.

Psikoloji ise Fen – Edebiyat Fakültesi ya da Sosyal Bilimler Fakültesi içerisinde yer alır ve mezun olan kişilere “psikolog” unvanı verilir. Psikologlar; hastanelerde, danışmanlık merkezlerinde ve klinik merkezlerinde çalışabilir. Pedagojik Formasyon alarak eğitim kurumlarında da çalışabilirler.

Psikoloji Bölümü İçin Hangi Puan Türü Gerekli?

Psikoloji bölümü için Eşit Ağırlık puan türüne sahip olmak gerekir. Sınavda TYT dışında AYT’den çözülmesi gereken testler: Matematik Testi, Türk Dili ve Edebiyatı Testi, Sosyal Bilimler Testi-1.

Psikoloji İçin En Az Kaç Net Gerekir?

Psikoloji için en az yapılması gereken net bilgisi YÖK Atlas, net sihirbazı dikkate alınarak oluşturulmuştur. Devlet üniversitesine yerleşen en son adayın netleri verilmiştir.

TYT Türkçe: 30,00
TYT Matematik: 9,75
TYT Fen Bilimleri: –
TYT Sosyal Bilimler: 15,25

AYT Matematik: 17,00
AYT Edebiyat: 15,50
AYT Tarih 1: 5,50
AYT Coğrafya 1: 3,50

Psikoloji Taban Puanları 2021 – Psikoloji Sıralama 2021 için Tıklayınız!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.