Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılmalı ?

10.05.2019
966
A+
A-
Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılmalı ?

Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılmalı ?

Özellikle Ramazan ayında sınava hazırlananlar için günlük gıda tüketiminin farklılaşması bazı sorunlara yol açabilmektedir. Çünkü ders çalışırken beyin hızlı bir şekilde kalori tükettiği için yemek ve su gibi temel ihtiyaçların giderilmemesi çalışma verimini düşürmekte ve odaklanma sorunlarının yaşanmasına yol açmaktadır.

Peki ne yapılırsa bu süreçte verimli bir ders çalışma metodu oluşturulabilir?

Öncelikle iftar zamanında çok fazla yemek tüketmek hatalı bir tutumdur. Çünkü bu durumda vücut bütün enerjisini sindirim sisteminin çalışması için harcayacaktır. Olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmamak için iftar zamanında aşırı yüklenmeden yemek yenilmesi yerinde bir davranış olacaktır. Ayrıca sınava yakın bir zamanda sindirim ile ilgili problemlerle de karşılaşmamak için iftarda yenilen yiyeceklere dikkat edilmeli, hazımsızlık ve ishal sorunları ile karşı karşıya kalınmamalıdır.

İftardan sonra sahura kadar olan süreçte çalışma masanızın üzerinde dikkatinizi dağıtacak şekilde meyve, çerez ya da cips gibi abur cubur bulundurmamalısınız. Ayrıca su tüketiminize de dikkat etmelisiniz çünkü kısa aralıklarla çok fazla su içmek çok fazla tuvalete çıkmanıza, sürekli çalışmanızı bölmenize neden olacağı için derse odaklanma sorunlarına ve dikkat dağınıklığına yol açabilir. O hâlde düzenli aralıklarla su tüketmeliyiz.

Vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz. Kendinize ve uyku düzeninize göre bir çalışma planı hazırlamalısınız.

Eğer gece verimli ders çalışabiliyorsanız iftar ve sahur aralığını iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Bu süreç içerisinde konu eksikliklerini ve tekrarlarınızı yapabilirsiniz. Sahurdan sonra uyuyup uyku saatinizi 7-8 saat olarak ayarlayıp öğle vakitlerinde uyandığınızı varsayarsak açlık ve susuzluğunuzu tam olarak ortaya çıkmadığı bu zaman diliminde konu tekrarı  ve soru çözümlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. İftar vaktinden en az 3 saat öncede bir deneme sınavı çözmenizde yarar var.

Eğer sabahın erken saatlerinde daha verimli ders çalışabiliyorsanız iftardan sonra 2-3  saatlik bir ders çalışmanın ardından uygun bir saatte uyuyup sahurdan sonra daha yoğun ders çalışabilir ve uykunuz geldiği zaman tekrar uykuya geçebilirsiniz.

Açlığı yoğun hissettiğiniz zamanlarda Türkçe ders konularına çalışmak ya da kitap okumak daha verimli olacaktır. İftara kalan süre bir saatin atına düştüğünde ise artık tüm çalışma etkinliklerine ara verip dinlenmeniz yerinde olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.