Robotik Kodlama Nedir?

26.09.2019
221
A+
A-
Robotik Kodlama Nedir?

Robotik; bilgisayar, yazılım, makine ve kontrol sistemleri ile uzay ve havacılık bilimlerini de içine alarak birçok disiplinle dirsek teması bulunan bir çalışma alanıdır. Robot dediğimiz şey ise çevresini algılayarak verileri yorumlayan ve sonuçlar üreten ve ürettiği şeyler sonucunda çıktı verebilen aygıtlardır.  Bu çerçevede robotik kodlama ise robotun bütün malzemelerini, tasarımını, bileşenlerinin bir araya getirilmesini, yazılım programının hazırlamasını ve yüklemesini sağlayan sisteme denilmektedir.

Robotik Kodlama Öğrenmek İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle merak duygusunu canlı tutarak mekanik düzeneklerin nasıl çalıştığı ile ilgili akıl yürütmek ve bu konuda denemeler yapmak lazım. Bunun için de birçok şirket özel robotik kitler ve setler üretmekte ve internetin doğru kullanımı ile bu konuyu anlatan videolar izlenerek bilgi edinilebilir. Bununla ilgili açılan kursları takip edip katılarak da kodlama öğrenilebilir.

En temel seviyede öğrenebileceğiniz ürünler, mBot ve Makeblock uygulamalarıdır. Bunun dışında ise arduino, robotis, lego vb. uygulamalarla başlayabilirsiniz. İnternette ise Code.org, Scratch, Tynker, Kodable, Codespark gibi adreslerden öğrenilebilir.

Robotik sistemler farklılık gösterse de standart bazı malzemeleri vardır. Bunlardan bazıları; kontrol kartları, sensörler, motorlar, motor sürücüler, piller, kablosuz haberleşme modülleri, robot gövdesi vb.

Robotik Kodlamanın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde hemen hemen her şeyin içine yerleşmeye başlayan yazılımlar ve robotik araçlar, teknolojiyi yakalamak isteyen herkesin öğrenmesi gereken bir alan. Çocukların ve yetişkinlerin hayal gücünü, yaratıcılıklarını, ince motor becerilerini, 3 boyutlu düşünme ve şekil-uzay algısını ve de problem çözme becerilerini geliştirir. Son dönemlerde okullarda da bu alana yönelik çalışmalar yapılarak gelecek nesillerde bu alana ilgi uyandırılmaya çalışılmaktadır.

Bu konuyla ilgili Apple’ın kurucusu Steve Jobs şöyle diyor: Bilgisayara programlamayı herkes öğrenmeli. Çünkü bu, size düşünmeyi öğretir.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.