Saç Kurutma Makinesi Nasıl İcat Edildi?

24.07.2019
743
A+
A-
Saç Kurutma Makinesi Nasıl İcat Edildi?

Saç Kurutma Makinesi Nasıl İcat Edildi?

Hayatımızı kolaylaştıran, bize büyük vakit kazandıran ürünlerden biri de saç kurutma makinesi ya da diğer adıyla fön makinesidir. Endüstri ve sanayinin gelişimiyle birlikte hayatlarımıza hızlı bir şekilde giren ve girmeye de devam eden bu aletler, evin en önemli cihazları haline geldi. Aceleniz olsun ya da olmasın, duştan sonra ıslak saçlarınızı dert etmemenizi sağlayacak bu cihaz, birçok elektronik alet gibi uzun bir süreçten beri gelişe gelişe geldi ve temelini birçok eski mucit attı. Gelin şimdi birlikte saç kurutma makinelerinin serüvenini inceleyelim.

Gaz Sobasından Fön

Saç kurutma makinelerinin atası sayabileceğimiz ilk ürün, sizi oldukça şaşırtacak. Fransız bir saç tasarımcısı, Alexandre Godefroy, gaz sobasına bağlı bir bacanın verdiği ısıyla, müşterilerinin saçlarına bone takarak saçlarını kurutmaktaydı. Bu aslında teknik olarak fön makinesi olmasa da verdiği ilham ve kullanışı açıdan değerlidir.

Daha sonra 1920’lere gelindiğinde ilk taşınabilir fön makinesi tanıtıldı. Elektrikli süpürgeye bazı mekanik eklemelerle üretilen bu alet, Hamilton Beach Company ve Universal Motor Company şirketleri tarafından üretilmiştir. Daha sonra 1930’larda gazla çalışan saç kurutma makinesi icat edildi. Başarılı bulunmayan ve saçlara zarar verebilen bu ürün, çok fazla tutunamadı. 1950’lerden itibaren ise elektronik, sessiz ve pervanesi içeride yani bugünkü modellere en yakın saç kurutma makineleri üretilmeye başladı ve artık günümüzde çok daha ergonomik, kullanışlı, hayatı kolaylaştıran versiyonları vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hümeyra serpil öztürk dedi ki:

    güzel