Sağlık Bakanlığı KPSS 2020/4 Tercih Kılavuzu Yayımlandı!

13.02.2020
484
A+
A-
Sağlık Bakanlığı KPSS 2020/4 Tercih Kılavuzu Yayımlandı!

Sağlık Bakanlığı KPSS 2020/4 Tercih Kılavuzu Yayımlandı!

Sağlık Bakanlığı, 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personeli alımı için ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden kılavuzu yayımladı. Sözleşmeli sağlık personel alımı için tercihler, 14-20 Şubat 2020 tarihleri arasında kılavuzda yayımlanan kurallar çerçevesinde yapılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre bazı kadro kontenjanları şu şekilde:

3762 Hemşire

3476 Sağlık Teknikeri

1091 Ebe

303 Teknisyen

123 Sosyal Çalışmacı

100 Fizyoterapist

65 Diyetisyen

20 Perfüzyonist

15 Çocuk Gelişimi

10 İş ve Uğraşı Terapisti

9 Odyolog

8 Biyolog

3 Sağlık Fizikçisi

Tercih Yapacaklar İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

 • Tercihler, 14-20 Şubat 2020 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası üzerinden yapılacaktır. Adaylar T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak bireysel olarak tercih yapabilecekler.
 • Tercihler yapılırken sözleşmeli pozisyonlar için “Aranan Nitelikleri” gösteren bölüm dikkatle okunmalıdır. Tercihler belirlenmeden önce sistemde kayıtlı mezun olunan alan/program bilgisi mezun olunan alan/program tablolarından kontrol edilmelidir. Aksi takdirde atama gerçekleştirilmeyecektir.
 • Adayların tercih yapabilmeleri için 2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans sınavlarından birisine girmiş olmaları gerekmektedir.
 • Yerleştirme işlemlerinde, ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır.
 • Adaylar sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki pozisyonlardan tercih yapmak zorundadır.
 • Adaylar, tercihlerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasındaki e-İŞLEMLER/ÖDEMELER alanından kredi kartı/banka kartı ile yerleştirme ücretini (20,00 TL) yatırmaları gerekmektedir. Yerleştirme ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 21 Şubat 2020 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 21 Şubat 2020 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bu süre içinde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların bu yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak, sistemden silinecek ve bu tercihler yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

Daha detaylı bilgi için ÖSYM Tercih Kılavuzuna göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. BEYZA Kartal dedi ki:

  Bu tercih klavuzu çok stresli dönem hele kontenjan sayısının olması çok stresli zamanlar allah herkese yardımcı olsun başarılar

 2. Aliye gün dedi ki:

  Hemşire kontenjanı baya az olmuş bence keşke daha yüksek olsa 🙁

 3. Elbani dedi ki:

  Odyolog ünvanına sahibim umarım en yakın zamanda atanırım teşekkürler:)