Şair Evlenmesi Kitabının Konusu Nedir?

25.09.2020
115
A+
A-
Şair Evlenmesi Kitabının Konusu Nedir?

Şair Evlenmesi Konusu Nedir?

Şair Evlenmesi konusu nedir, Şair Evlenmesinin yazarı kimdir,
Şair Evlenmesi türü nedir, Şair Evlenmesi kaç perdeden oluşur, Şair Evlenmesi karakterleri ve özeti
hakkında tüm bilgiler yazımızda!

Batılı anlamda yazılan ilk tiyatro eseri olan Şair Evlenmesi, 1859 yılında İbrahim Şinasi tarafından yazılır. İlk yazıldığında iki perdelik bir oyun olsa da sonrasında ikinci perdesi çıkarılarak tek perdelik bir oyun haline getirilir. Eser, 1860’ta Tercüman-ı Ahval gazetesinde tefrika edilir. Sonrasında kitap olarak da basılır. Tanzimat Dönemi’nde yazılan tiyatro eserleri okunmak için yazıldığından eser, o dönemde sahnelenmemiştir.

Şair Evlenmesi’nde görücü usulüyle evliliğin sakıncalarının yanında, rüşvet ve mahalle baskısı gibi konular da ele alınıp eleştirilmektedir. Bu yönüyle sosyal eleştiri yapıldığını söyleyebiliriz.  Tür olarak da töre ve karakter komedisi olarak kabul edilir.

Eserin dili ve üslubu halka yakın tutulmuştur. Şiveli konuşmalara, mahalli söyleyişlere ve sıklıkla atasözlerine yer verilmiştir. Sade bir anlatımı vardır. Yanlış anlamaya dayalı güldürü ögelerine yer verildiğinden Geleneksel Türk Tiyatrosu’ndaki Orta Oyunu ve Karagöz Oyunu’ndan izler taşıdığını söyleyebiliriz.

Şinasi’nin bu eseri oluştururken Moliere’in “Zoraki Tabip” ve “Cimri” adlı eserlerinden ve de Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun ögelerinden etkilendiğini görürüz. Bu sebeple de eser için Doğu – Batı sentezi bir oyundur diyebiliriz.

Şair Evlenmesi ilk Batılı anlamda tiyatro eseri olmasının yanında, noktalama işaretlerinin ilk kez kullanılmasıyla da önem teşkil etmektedir.

Şair Evlenmesi Karakterleri

Şair Evlenmesi’ndeki kişilerin isimleri sembolik olarak özenle seçilmiştir.

Müştak Bey : Müştak kelimesi, “özleyen can atan” anlamına gelir. Eserde Müştak Bey Kumru Hanım’a kavuşmak için can atmaktadır.

Kumru Hanım : Aşık olunan kadın karakterdir.

Ziba Dudu : Kötü karakter olarak eserde bulunan Ziba Dudu, evlilikler için kılavuzluk yapan bir kadındır. Ziba “süslü” anlamında bir sözcüktür.

Ebul Laklaka : Kelime anlamı olarak “laklakçının babası” anlamına gelir. Dini istismar eden ahlaki düşük bir adamdır.

Hikmet Efendi : Müştak Bey’in arkadaşıdır. Olayların çözülmesini sağlayan aklı başında bir karakterdir.

Sakine Hanım : Hoş olmayan, aksi bir kadındır. Kumru Hanım’ın ablasıdır.

Habbe Kadın : Müştak bey’in yengesidir.

Batak Ese : Mahallenin bekçisidir. Ortalığı karıştıran bir karakterdir.

Atak Köse : Cahil ve saf bir karakterdir.

Mahalleli : Duyduğu her şeye inanan, cahil ve dedikoducu insanlardır.

Şair Evlenmesi’nin Özeti

Şair Müştak Bey, aşık olduğu Kumru Hanım’la evlenmek istemektedir. Evlilik işlerinde kılavuzluk yapan Ziba Dudu’dan yardım ister. Ziba Dudu, Müştak Bey’i Kumru’nun hoş olmayan, kötü huylu ablası Sakine Hanım ile nikâh masasına oturtur. Kumru Hanım yerine ablası Sakine ile evlendirildiğini fark eden Müştak Bey, arkadaşı Hikmet Efendi’den yardım ister.

Ziba Dudu, nikâhı kıyan Ebu’l-Laklaka’yı ve mahalleliyi bu nikahın bozulmaması üzerine örgütler. Fakat para için her şeyi yapabilecek olan Ebu’l-Laklaka, Hikmet Bey’in verdiği rüşveti alarak durumu düzeltir.

Müştak Bey, arkadaşı Hikmet Bey sayesinde sevdiği kadın Kumru Hanım’a kavuşur. Hikmet Bey, yaşananlar üzerine Müştak Bey’e öğütler vermeye çalışsa da Müştak Bey sevdiği insana kavuşmasıyla söylenenlere çok da kulak kabartmaz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.