Sancılı Süreç: Ergenlik Dönemi

08.10.2019
342
A+
A-
Sancılı Süreç: Ergenlik Dönemi

Sorun Ergenlik Mi, Bakış Açınız Mı?

Saygıdeğer ebeveynler ve öğretmenler;

Ergenlik dönemindeki bireylerin enerjilerini, tez canlılıklarını, hızlı karar alma eğilimlerini ve maceraperestliklerini müdahale edilmesi gereken mutlak sorun alanları olarak görmemeliyiz. Gençleri, üretkenliğin ve inovasyonun kaynağı olarak görüp sağlıklı rol modeller yardımıyla onlara güven duygumuzu ve tecrübelerimizi aktarmalıyız. Unutulmamalıdır ki; nitelikli kuşaklar engellenmişliklerle değil, sorumluluklarla bezenmiş özgürlüklerle inşa edilebilir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ; “Bütün ümidim gençliktedir.” diyerek, bir ulusun gençliği nasıl görmesi gerektiğine bilgece ışık tutmuştur.

Dinle, Anla, Güven

Her yaştan çocuk için geçerli olmakla birlikte; özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin sözlerinin kesilmeden dinlenilmesi, göz temasının özenle sürdürülmesi ve duygularıyla uyumlu empatik tepkilerin verilmesi sağlıklı anne-baba tutumlarının en önemli göstergelerindendir.

Örneğin;

“ Aynı şeyleri konuşacaksak, hiç başlamayalım!” veya “ Anlat bakalım, yine ne yaptın?” gibi uzaklaştırıcı yetişkin tepkileri çocuğun güven duygusunu ve sevgi temelli çözüm arayışlarını zedeleyecektir. Buna karşın çocuklar kendilerini ifade edebildikleri düzeyde sakinleşecek ve aynı şekilde karşı tarafı sabırla dinlemeye daha açık olacaklardır.

Aynı Açıdan Bakmak İçin Beraber Vakit Geçirin

Günümüz dünyasında, tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar hızlı ve baş döndürücü değişimlerle karşı karşıyayız. Beğeniler, tercihler ve trendler hem çok hızlı değişmekte hem de siber dünyanın erişim olanakları sayesinde çevrim içi ekranı olan her bireyi anında etkileyebilmektedir. Bu bağlamda anne-babaların ergenlik dönemindeki çocuklarının sanattan spora, teknolojiden müziğe, edebiyattan dijital oyunlara kadar hangi yönde tercihler yaptıklarını ön yargısız izlemeleri, doğru tercihler için teşvik etmeleri ve mümkün olduğunca ortak etkinlikler içinde yer almaları karşılıklı bağları güçlendirecektir. Ne yaptığını, ne ile uğraştığını bilmediğiniz bir çocuğa sağlıklı öneriler sunmanız ve sağlıklı paylaşımlar içerisinde olmanız pek de beklenemez.

 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.