Sınav Motivasyonu Kaybedildiğinde Neler Yapılabilir?

10.01.2020
589
A+
A-
Sınav Motivasyonu Kaybedildiğinde Neler Yapılabilir?

Sınav Motivasyonu Kaybedildiğinde Neler Yapılabilir?

Sınava hazırlık sürecinde motivasyon, hayallerimize ulaşmamız için en büyük etkenlerden birini oluşturur. Ancak motivasyon düşüklüğü, bu süreçte en büyük ve başa çıkılması en zor problemlerden biri olabiliyor. Bu sebeple sınava çalışmaya engel olan ve motivasyon düşüklüğüne sebep olan olumsuz cümlelerin altında yatan gerçekleri ele alıp bu durumlarda ne yapmanız gerektiğini sizlere açıklayacağız.

Sınav Motivasyonu Kaybına Sebep Olan Cümleler:

  • Dersin Başına Oturamıyorum!

Masanın başına çalışmak için oturduğunuzda eğer hangi dersi çalışacağınızı bilmiyorsanız mutlaka bir ders çalışma programına ihtiyacınız var demektir. Başlangıçta günlük programlar sonrasında haftalık çalışma programlarınızı yaparak çalışma düzeninizi oturtup tekrar çalışmaya başlamak için motive olabilirsiniz.

  • Çok Yanlışım Çıkıyor Soru Çözmek İstemiyorum!

Konu çalışmayı tamamladıktan sonra yapacağınız ilk soru çözümlerinde, yanlışınızın çok çıkması normaldir. Asıl önemli olan bu yanlışların doğrusunu ve çözüm yöntemini öğrenmektir. Zorluk derecesi çok yüksek olan testleri hemen çözmeyi ummak kendinize haksızlık etmenize neden olacaktır. Kolaydan zora doğru giden, seviyelere ayrılmış testler çözmeniz,  yapabilme sevincini sizlere yaşatacak ve böylece motivasyonunuz arttıracaktır.

  • Galiba Olmayacak, Yapamıyorum!

Sınava hazırlık süreci her zaman tam kararlılıkla, daima yüksek bir motivasyon ile ilerlemez. Zaten sınav sürecinin sağlıklı olan hâli, bazen küçük motivasyon kayıpları da içerir. Bu durum, önünüzü görmek için durup planlar yapmanıza imkân da tanır.

Bu hayatın başrolü sizsiniz ve onu nasıl yaşamak istediğinizi de en iyi siz bilirsiniz. Bunun için yapacağınız her çalışmanın bir karşılığının olduğunu bilerek süreci daha umutlu geçirebilirsiniz. Yapabileceğinize güvenin, çünkü kendine inanmak başarıya inanmaktır!

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.