Sınav Senesinde Neleri Alışkanlık Haline Getirmelisin?

14.01.2022
183
A+
A-
Sınav Senesinde Neleri Alışkanlık Haline Getirmelisin?

Sınav Senesinde Neleri Alışkanlık Haline Getirmelisin?

Sınav senesinde neleri alışkanlık haline getirmelisin? Sınav yılında yapılması gerekenler neler? Sınav hazırlığında yapılması gerekenler neler? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

Sınava hazırlık sürecinde yaptığınız davranışlara dikkat etmelisiniz. Gün içinde yaptığınız şeyler bir süre sonra rutininiz ve alışkanlığınız haline gelecektir. Bu da zamanı verimli kullanmanızı etkileyecek bir durumdur. Eğer uyku saatlerinizi düzenleyemez ve gün içinde 2-3 saatlik uyku düzeni oluşturursanız bu durum zaman kaybına yol açacaktır. Bundan dolayı sınava hazırlık yılında edinilmesi gereken bazı davranışlar ve alışkanlar vardır. Bunları sizler için sıraladık:

Sınava Hazırlık Yılında Edinilmesi Gereken Alışkanlıklar

 • Uyku saatlerini düzenlemek
  Uyku saatlerinizi sabah kolaylıkla kalkacak ve uykunuzu tam alacak şekilde düzenlemelisiniz.
 • Düzenli ve programlı çalışmak
  Ders çalışma programı yaparak bir düzen eşliğinde çalışmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Düzensiz ve plansız çalışmalar sizi bir adım geriye atacaktır.
 • Paragraf sorusu çözmek
  Günlük en az 15-20 paragraf sorusu çözmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Konu çalışmasının ardından soru çözmek
  Eğer bir konu çalışmasını tamamladıysanız ardından hemen o konuya ait testleri çözmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Çözemediğiniz sorunun doğrusunu öğrenmek
  Sınav yılında başarının altın anahtarlarından biri olan bu durumu alışkanlık haline getirmelisiniz. Sadece soru çözdüm demek için değil, sorudan da bir şeyler öğrenmek ve yanlış bildiklerinizi ya da bilmediklerinizi bu sayede öğrenebilirsiniz.
 • Tekrar yapmak
  Çalışılan konunun üstünden belirli bir süre geçtikten sonra tekrar yapılmalı. Bunu ister konu özetlerini okuyarak ister konu testlerini çözerek yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Deneme sınavı çözmek
  Haftanın belirli günlerinde deneme sınavı çözmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ve bunu yaparken tam olarak sınav ortamına ve koşullarına uygun şekilde çözmelisiniz.
 • Kendinle yarışmak
  Sınav yılında bir rekabete girmek gayet normaldir. Fakat bu rekaber kendinizle olmalıdır. Bir başkasına yönelik kıyaslamalarda bulunmak motivasyonunuzu düşürebilir ve yanlış sonuçlar çıkarmanıza sebep olabilir. Bu nedenle yarışınız kendinizle olmalı.
 • Kendine inanmak
  Bir deneme sonucun kötü olabilir, bir sonrakinde düzeltmek için kendine inanmalı ve bu doğrultuda harekete geçmelisiniz. Her seferinde pes etmek kendinize olan inancınızı yok ettiği gibi vakit kaybına yol açacaktır. Hemen durumu analiz edip harekete geçmelisiniz.

İlgili Diğer İçerikler:

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.