Sınav Stresi Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav Stresi Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav Stresi Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav stresi nedir ve sınav stresiyle nasıl başa çıkılırSınav stresiyle başa çıkma yolları nelerdir? Sınav stresi belirtileri nelerdir? Tüm bu soruların yanıtı videomuzda ve yazımızda!

Sınav stresi; sınava hazırlık döneminde ve sınav anında etkisi görülen yoğun kaygı duygusudur. Bu duygu, hayatımızı ve çalışma sürecimizi etki altına aldığında başaramayacağım korkusu ortaya çıkar. Bu nedenle de süreç sekteye uğrayabilir. Peki, sınav stresi kendini nasıl belli eder ve sınav stresiyle nasıl baş edilir?

Sınav Stresi Nedir?

Sınav Stresinin Belirtileri Neler?

Sınav stresinin ortaya çıktığı anlarda psikolojik açıdan sinirli olma hali, panik hissi, unutkanlık, uykuya kaçma isteği, ağlama gibi belirtiler söz konusu olabilir. Fizyolojik olarak ise kalp atışının hızlanması, mide bulantısı ve titreme gibi etkiler görülebilir.

Sınav Stresiyle Nasıl Baş Edilir?

 • Sınav kaygısı aslında öğrenilmiş bir durumdur. Öğrenci daha önce bilgisinin eksik olduğu bir sınava girdiğinde başarısız olduğunu görmüştür. Bu durumu deneyimlediği için de bundan sonraki benzer durumlarda aynı sonucu alacağı fikri, onda kaygı durumunu ortaya çıkarmaktadır. O halde bu stres durumunu azaltacak en önemli koşulun bilgi eksikliklerinin giderilmesi  olduğunu söyleyebiliriz.
 • Çalışma sürecinizi ve hayatınızı düzene sokup bir plan yapın ve ders dışı boş zamanlarınız için kendinize vakit ayırın. Strese sebep olabilecek dengesiz ve az uyku, fazla kafein tüketimi gibi durumlardan kaçının. Sınav hazırlığı dışında hobileriniz ve spor aktiviteleriniz için kendinize zaman ayırın. Sağlıklı beslenmeye gayret edin. Dinç bir vücut ve dinlenmiş bir zihin, çalışmalarınıza daha kolay odaklanmanızı da sağlayacaktır.
 • Sınava ve sonucuna gereğinden fazla anlam yüklemeyin. Gireceğiniz sınav önemli de olsa bu gibi durumları daha sonraki hayatınızda da yaşayabileceğinizi ve bu durumu son fırsat olarak değerlendirmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Her daim kendi potansiyelinizin ve neler başarabileceğinizin farkında olun.
 •  Sınav anında yaşadığınız stres için nefes egzersizleri yapın. Geçmişte stresten dolayı kötü bir sınav tecrübeniz olmuş ise ya da deneme sınavları sırasında sınav stresinin sizi esir aldığını fark ettiyseniz, diyafram nefesi alıp vererek bu durumu düzenleyebilirsiniz. Sınav anında yapabileceğiniz hareketlerin kısıtlı olması sebebi ile sadece ellerinizi yumruk yapıp sonrasında tam açarak yapacağınız küçük hareketler de daha kolay odaklanmanızı sağlayacaktır.
 • Sınava dair yeterli çalışmayı yürüttüğünüzü, elinizden geleni yaptığınızı; bu sürecin nasıl sonuçlanmasını istediğinizi ve ortaya çıkacak durumları bir kağıda yazmak da sınava dair olumlu bir tutum geliştirmenize katkı sağlayacaktır.
 • Kendinize Güvenin. ‘’Başaramam, kazanamazsam herkesi çok üzerim, ailem benden güzel başarılar bekliyor, onları hayal kırıklığına uğratmamam lazım’’ gibi düşüncelere odaklanmak yerine başarınıza odaklanın. ‘’Evet, çalışıyorum ve daha fazlasını yapıyorum, daha iyi bir noktaya geleceğim.’’, ‘’Bu sınav için emek sarf ediyorum karşılığını alacağım.’’ düşüncesi ile bakmak sınav stresi ile baş etmenin en önemli adımlarından biridir. Hayatınızın başrolü sizsiniz ve kendi kendinize oluşturduğunuz stresi yok edecek olan da sizsiniz!

Hepinize sağlıklı günler ve başarılar dileriz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sezgi dedi ki:

  Aşırı stresliyim ve bu yüzden kendimi kahveye vuruyorum her streslendiğimde. Gerçekten fark ettim ki sadece başarısız olmaktan korkuyormuşum. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim

 2. Gülcan dedi ki:

  Söylediğinizi yaptım araştırdım ve diyafram nefesi yaparak stresimi azaltabildim harika bilgiler veriyosunuz

 3. Burcu kır dedi ki:

  Düşündüm ki sınava gereğinden fazla anlam yüklüyormuşum tavsiyelerinizi dinleyeceğim

  1. Ayça gonca dedi ki:

   Sınav stresini yenmek için en güçlü yöntem kesin ama kesinlikle kendine güvenmek. Güvenmezsen kötü düşünceler gitmez.