Sınav Stresi Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

06.03.2020
67
A+
A-
Sınav Stresi Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav Stresi Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav stresi; sınava hazırlık dönemi ve sınav anında etkileri görülen yoğun kaygı duygusudur. Bu duygu, hayatımızı ve çalışma sürecimizi etki altına aldığında hiç geçmeyeceğini düşünmemize ve yapamayacağım korkusuna kapılmamıza sebep olur. Peki, sınav stresiyle baş etme yöntemleri nelerdir?

1) Sınav stresinizin boyutunu test edin.

Sınav stresiniz sadece başarısız olacağım, düşüncesi etrafında mı yoğunlaşıyor? Düşüncelerinizi hangi boyutta ele geçirmiş durumda? Sınav stresiniz sizi, fiziksel olarak etkiliyor mu? Kendinizi gözlemleyin! Tanısı konmuş bir rahatsızlığınız yoksa; anlık baş ve karın ağrıları, karın guruldaması ve kalp çarpıntısı gibi durumlar yaşıyorsanız, geçici olduğuna ve normalde yaşamadığınız için anlık olduğu düşüncesine odaklanın ve rahatlayın.

2) Çalışma sürecinizi ve hayatınızı planlayın; ders dışı boş zamanlarınız için de kendinize vakit ayırın.

Stres oluşumuna sebep olabilecek dengesiz ve az uyku, fazla kafein tüketimi gibi alışkanlıklardan kaçının. Sınav hazırlığınız dışında hobileriniz ve spor aktiviteleriniz için de kendinize zaman ayırın. Sağlıklı beslenmeye gayret edin. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak yaşanabilecek fiziksel kaygı tepkilerinin de geçici olduğunu hatırlamanızda size yardımcı olacaktır. Dinç bir vücut, dinlenmiş bir zihin, çalışmalarınıza daha kolay odaklanmanızı sağlayacaktır.

3) Sınav anında yaşadığınız stres için nefes egzersizleri yapın.

Geçmişte stresten dolayı kötü bir sınav tecrübeniz olmuş ise ya da deneme sınavları sırasında sınav stresinin sizi esir aldığını fark ediyorsanız; diyafram nefesi alıp vererek bu durumu düzenleyebilirsiniz. Sınav anında yapabileceğiniz hareketlerin kısıtlı olması sebebi ile sadece ellerinizi yumruk yapıp, sonrasında tam açarak yapacağınız küçük hareketler de daha kolay odaklanmanızı sağlayacaktır.

4) Sınava ve sonucuna gereğinden fazla anlam yüklemeyin.

Gireceğiniz sınav hayatınız için önemli bir dönüm noktası oluşturacak bir fırsat olsa da bu gibi fırsatların insan hayatında bir kere çıkmayacağına emin olabilirsiniz. Sınavı kazanamamış olmak hayatın sonu değildir. Çok değişik fırsatlar, farklı yerlerde karşınıza çıkacaktır. Yeter ki bu fırsatları değerlendirebilecek bilince sahip olup kendi potansiyelinizin farkında olun.

5) Kendinize Güvenin.

‘’Başaramam, kazanamazsam herkesi çok üzerim, ailem benden güzel başarılar bekliyor, onları hayal kırıklığına uğratmamam lazım’’ gibi düşüncelere odaklanmak yerine başarınıza odaklanın. ‘’Evet, çalışıyorum ve daha fazlasını yapıyorum, daha iyi bir noktaya geleceğim.’’, ‘’Bu sınav için emek sarf ediyorum karşılığını alacağım.’’ düşüncesi ile bakmak sınav stresi ile baş etmenin en önemli adımlarından biridir. Hayatınızın başrolü sizsiniz ve kendi kendinize oluşturduğunuz stresi yok edecek olan da sizsiniz!

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sezgi dedi ki:

  Aşırı stresliyim ve bu yüzden kendimi kahveye vuruyorum her streslendiğimde. Gerçekten fark ettim ki sadece başarısız olmaktan korkuyormuşum. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim

 2. Gülcan dedi ki:

  Söylediğinizi yaptım araştırdım ve diyafram nefesi yaparak stresimi azaltabildim harika bilgiler veriyosunuz

 3. Burcu kır dedi ki:

  Düşündüm ki sınava gereğinden fazla anlam yüklüyormuşum tavsiyelerinizi dinleyeceğim

  1. Ayça gonca dedi ki:

   Sınav stresini yenmek için en güçlü yöntem kesin ama kesinlikle kendine güvenmek. Güvenmezsen kötü düşünceler gitmez.