Sınav Tarihleri Ertelendi Şimdi Ne Yapmalıyız?

04.04.2020
189
A+
A-
Sınav Tarihleri Ertelendi Şimdi Ne Yapmalıyız?

Sınav Tarihleri Ertelendi Şimdi Ne Yapmalıyız?

Ertelenen sınavınız için şimdi ne yapmanız gerektiğini bilemiyor musunuz? Sürecin uzaması sıkıcı mı geliyor?  Nasıl bu kadar süre sıkı çalışırım diye endişeleniyor musunuz? Artı süre avantajı ile daha iyi bir hedef için yapmanız gerekenleri sizler için sıralıyoruz.

  • Çalışılacak gün sayısı arttıysa dinlenmek için kendine ayıracağın süre de arttı demektir!

Çalışmalarının artık sana bağlı olduğu bir döneme girmiş bulunuyorsun. Evdesin ve bu süreci senin planlaman gerekiyor. Önceden yaptığın çalışmaları devam ettirmelisin. Sürenin uzaması tahammül sınırını zorlayacak olabilir.  Ama ulaşmak istediğin hedefte bir değişme olmayacak. Bu sebeple odaklanıp çalışmalı ve hedeflerinin gerçekleşeceği o güzel güne doğru adım adım ilerlemelisin. Bu önündeki süreçte mutlaka haftanın bir gününü ya da en azından yarım gününü dinlenmeye ayırmalısın.

  • Yaz dönemine kadar tüm konu eksikleri tamamlanmalı, bitirilmiş konular ise tekrar edilmelidir.

Yeni sınav tarihlerine göre yaz başında deneme çözmeye ağırlık vermen gerekecek. Konularını tamamlamak için ayırdığın süreyi biraz esnetebilirsin. Tekrar ve soru çözümü için daha çok fırsatın olduğuna sevinmelisin. Çözülecek daha bir sürü farklı tipte soru ve hiç çözmediğin farklı yayınlara ait kitaplar olduğuna eminiz. En çok yanlışının çıktığı konu için özet şeklinde konu çalışması yapman ve hemen ardından gene bir test çözmen eksiklerini tamamlamana yardımcı olacaktır.

  • Daha çok deneme daha çok sınav provası ile sınava daha hazırlıklı hâle gelebilirsin.

Süre ile ilgili sıkıntını hala aşmamışsan veya bu zamana kadar çözdüğün denemelerde istediğin netlere ulaşamadıysan bu dönem senin için bir fırsat olabilir. Bu sürecin sadece 3 haftasında bile düzenli deneme ve deneme analizi yaparak hedefinden çok daha fazlasına ulaşabilirsin. Her deneme sonunda netlerini not alıp başarının ne kadar arttığını görmeyi unutma!

  • Tüm bu sürecin son bulduğu bir yaz gününde ders çalışmakta zorlanacağını unutma!

Sosyal izolasyon süreci bittiğinde, yaz sıcaklarına denk gelebilir ve de Ramazan döneminin de araya girmesiyle çalışmakta biraz zorlanabilirsin. Bu sebeple çalışmalarını bu dönemde hafifletirsen, o günler geldiğinde çok zorlanmazsın. Süreci, sınava hazırlanan bir öğrenci olarak olumlu tarafından yakalayıp yolunuza devam etmeniz lazım. Sınav tarihinin ertelenmesi belki de senin için çok iyi bir fırsat olacak. Sen yeter ki pes etme!..

Sağlıkla Kal!

 

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.