Sınava Hazırlanıyorum/1

08.11.2019
1.538
A+
A-
Sınava Hazırlanıyorum/1
YETERİNCE HAZIRLANIRSAN MUTLAKA BAŞARACAKSIN!

Sınav yolculuğunda kendini yalnız hissetmemen adına elimizden geleni yapıyoruz. Bu süreçte sana yardımcı olması amacıyla “Sınava Hazırlanıyorum” yazı dizimizi yayınlamaya karar verdik. İlk yazımızda “Sınav Kaygısı Nedir?” ve “Yıkıcı Kaygıyı Aşmanın İpuçları Nelerdir?” konularını ele aldık.
Sınav kaygınızın azalması dileğiyle iyi okumalar diliyoruz.

Sınav Kaygısı Nedir? Yıkıcı Kaygıyı Aşmanın İpuçları Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar!

            Kiminiz okullarda başlayan yazılılarınıza, kiminiz ise milyonlarca kişiyi ilgilendiren merkezi sınavlara hazırlanıyorsunuz. Her sınavın hazırlığı ve uygulanması farklı anlamlar ifade etse de, hepsinin ortak bir yönü var: SONUÇ ne olacak acaba?

            Kazanmak, kaybetmek, yerleşmek, açıkta kalmak, sınıf geçmek, dersten kalmak, mezun olmak, … Elbette ki herkes bu sonuçlardan ve sonuçların artçı etkilerinden kendi payına düşeni alacak. Planlı ve istikrarlı bir şekilde hazırlanarak belirsizlikleri ortadan kaldırmamız ve “acaba ne olacak ?” kaygısından kurtulmamız en keyifli senaryodur.    Aksi halde o meşhur sınav kaygısı, dokunmatik ekranda büyür gibi kendi ellerimizle her geçen gün daha da büyüyecektir.

Sınav kaygısının ne olduğunu ve bu kaygının nasıl kontrol edilebileceğini ele almadan önce kaygı kavramına açıklık getirmeye çalışalım. Kaygı gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır ve sağlıklı seviyede olması bizi tehlikelerden koruyan, başarıya güdüleyen olumlu sonuçlar doğurur. Bu nedenle amacımız sıfır kaygı düzeyine ulaşmak olmamalıdır. İstendik başarı için kontrol edilebilir ve hedeflerimize yoğunlaşmamızı sağlayacak olumlu strese ihtiyaç duyarız. Buradan yola çıkarak artık kaygı kavramı ile barışabileceğimizi ve bireysel farklılıklarımızı da dikkate alarak onu nasıl kontrol edebileceğimizi düşünmeye başlayabiliriz.

Sınav kaygısının aşırıya kaçmasının en önemli nedeni; başarısızlığın veya kaybetmenin doğuracağı kötü senaryoların, tekrarlayan düşünce kalıplarına dönüşerek çalışma masasını kaplamasıdır.

Hiç korkmaya gerek yok. Öncelikle sağlığımıza dikkat ederek, sonrasında ise sosyal yaşamdan kopmadan yapacağınız planlı bir hazırlık sayesinde kaygı balonunun gün geçtikçe söndüğünü göreceksiniz. Günümüz bilişim çağı ve ihtiyaç duyduğumuz bilgilere, konu anlatımlarına, deneme sınavlarına ulaşmak çok daha kolay.

Kendini düzenleme, özgün çalışma programları oluşturma, psikolojik sağlamlığı sürdürme ve dikkat arttırma gibi temel konuları “SINAVA HAZIRLANIYORUM” başlığı altında önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sağlıklı, doğa ile iç içe ve başarılı günler diliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.