Sınava Hazırlanıyorum/2

15.11.2019
1.153
A+
A-
Sınava Hazırlanıyorum/2

ZAMAN SENİN KONTROLÜNDE AKSIN! 

            Merhaba arkadaşlar!

            Geçtiğimiz hafta sınav kaygısının ne olduğu; hangi düzeyde olmasının güdüleyici, hangi düzeyde olmasının yıkıcı etki yarattığı üzerinde durmuştuk. Bizi hedeflerimize taşıyacak kadar kaygı rüzgârına ihtiyacımız var. Aksi halde bir okçunun ya da basketbolcunun doğru atışı yapması şansa kalırdı. Sanırız bu konuda artık ortak bir dil yakalamaya başladık.

            Maddi ve manevi olarak büyük yatırım yaptığınız sınav hazırlıklarının sonuçlarını da şansa bırakmanız söz konusu olamayacağı için, kendinizi düzenlemeye zaman denetimi ile başlamanız isabetli olacaktır. Biliyoruz ki sınavlar hem bilginin hem de zamana dayalı cevaplama performansının önemli olduğu ölçme süreçleridir. Bu nedenle sınava girmeye karar verdiğiniz anda başlayan ve sınav kitapçığındaki son cevabın optik forma aktarıldığı ana kadar uzanan öykü tam bir zaman denetimi disiplini gerektirmektedir. Ortaya koyacağınız disiplin tasarımı size özgü olmalı ve kendinize ait biricik koşullar üzerine inşa edilmelidir. Elbette ki en kötü plan dahi belirsizlik ortamından daha iyidir; ancak farklı kaynaklardan eriştiğiniz çalışma programlarının kişiselleştirilmesi ve ihtiyaçlara göre güncellenmesi yarar sağlayacaktır. Bunu sürücü koltuğuna oturduğunuz bir otomobilin direksiyon, koltuk, ayna vb. ayarlarını kendinize göre yapmanız gibi düşünebilirsiniz.

            Bir gün dünya üzerindeki her insan için 24 saatten ibarettir; ancak bu sürenin nasıl yaşanacağı kişiye özgü zorunluluklar ve tercihler etrafında şekillenebilir. Çemberi daha da daraltacak olursak, günlük planlamalarımızı hedeflerimiz ve bizi bu hedeflere taşıyacak sınav hazırlıklarının türü belirleyecektir. Ülkemizde, kitleleri aileleriyle birlikte harekete geçiren üç tür merkezi sınavdan bahsedebiliriz:

  • Liselere Geçiş Sistemi Sınavı (LGS – 8. Sınıf )
  • Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)
  • Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)

            LGS adayı öğrenciler ortaokul 8. Sınıf düzeyinde oldukları için düzenli okul saatleri ve daha sıkı ebeveyn denetimi söz konusu olmaktadır. YKS hazırlık öğrencileri ve özellikle KPSS adayları için ise daha fazla bireysel sorumluluk ve özdenetim beklentisi vardır.

            Sınav türlerine dayalı genellemelerin yanı sıra, her birey dâhil olduğu grup içerisinde kendi beklentileri ve koşulları ile ayrışmaktadır. Ortaya çıkan tablodaki büyük resme yeniden odaklanacak olursak “benim programım” diye sahip çıkabileceğiniz ve sonuçlarına ilişkin sorumluluk alabileceğiniz etkili bir planlama için aşağıdaki önerileri dikkate almanızı tavsiye ediyoruz;

  • Planlamanın ilk ve doğru adımı, günlük yaşamın ortalama akışını masaya yatırmaktır. Uyku, beslenme, kişisel bakım, sosyal yaşam, okul saatleri, mesai saatleri, ulaşım vb. temel başlıklar için ne kadar zaman harcadığını ve günün hangi saatlerinin sınav hazırlığı için planlanabileceğini taslak sayfalarına yazabilirsin. Göreceksin ki 24 saatten geriye çok da fazla zaman kalmayacak. İşte bu nedenle; zaman denetimini kavramını peşinen sıkıcı görmeden gerçekçi bir şekilde değerlendir.
  • Bir önceki tavsiyeyi gerçekleştirip, ortalama bir gününü detayları ile gördüysen artık karşında kocaman bir gün değil; hangi dersten, hangi konuda, ne yapman gerektiğini planlayacağın birkaç saat bulacaksın. Şimdi biraz daha zoom yapabilirsin.
  • Öncelikle hangi dersten veya konudan ne düzeyde yeterli olduğunu, test sonuçlarının eşliğinde ele almalısın. Sınav konularına yönelik başlangıç düzeyini bilerek; adım adım hedef belirlemelisin.

“Neredeyim, nereye varmak istiyorum ?”

  • Rehberlik servisi veya dijital platformlar aracılığı ile farklı çalışma programları edinebilirsin. Bu programlar genel bir çerçeve belirleme adına çok faydalı olsa bile, her derse ilişkin içerik bazlı çalışma stratejisine ve kişisel performansa dayalı öncelik sırasına en iyi o dersin branş öğretmeni ile karar verebilirsin.
  • Dijital veya basılı kaynaklara karşı iştahın, yolun başındaki hevesle biraz fazla olabilir. Bu iştahı kapasitene ve ders çalışmaya ayırabileceğin zamana göre dengelemelisin. Aksi halde çalışma masandaki test kitabı kulesi yükseldikçe, olumsuz stres de yükselebilir. İyi bir zaman denetimi, kaynak tüketimini her yönüyle ekonomik ve işlevsel kılacaktır.
  • Kendine özgü koşulları, branş öğretmenlerinin görüşlerini, rehberlik servisinin öngörülerini ve test sonuçlarını tek bir potada eriterek beden ölçüleri tam sana göre olan bir plan yapmaya hazırsın.
  • Yukarıdaki adımları doğru şekilde attıysan sadece iyi bir programa sahip olmayacaksın; aynı zamanda kendini düzenleme adına yüksek bir farkındalık kazandığın için ihtiyaçlar doğrultusunda esneklik ve güncelleme becerilerini de geliştirmiş olacaksın.

            Gelecek yazımızda ders çalışırken seni başarıya götürecek ve hedeflerini izlemene yardımcı olabilecek ipuçları ile yeniden birlikte olacağız.

HİÇBİR SINAV

SAĞLIĞINDAN,

SEVDİKLERİNDEN,

HAYATI YAŞAMAYA DEĞER KILAN GÜZELLİKLERDEN

ÖNEMLİ OLAMAZ.

KENDİNE İYİ BAK!

Serimizin ilk yazısını okumadıysanız https://www.derskocu.com/sinava-hazirlaniyorum-1/ adresinden okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.