Sınava Hazırlanıyorum/3

22.11.2019
912
A+
A-
Sınava Hazırlanıyorum/3

Başarıya Göz Kırpan Taktikler

Bir önceki yazımızda, iyi bir çalışma planı hazırlamanın temel prensiplerini ve yol haritasını çıkarmıştık. Umuyoruz ki; paylaştıklarımızı dikkate alarak ve öğretmenlerinizin desteği ile kendinize uygun ve güncel gelişmelere göre esnetebileceğiniz planlarınızı hazırlamış oldunuz. “Henüz planım yok” diyenler veya geçen haftaki yazıyı okumayanlar da geç kalmış sayılmazlar. Her iki yazıyı dikkatle ve bütünlük içerisinde okuduğunuzda iyi bir başlangıç yapabileceğinizi göreceksiniz.

Bu hafta hiç vakit kaybetmeden soru çözme ve sonuç analizine yönelik pratik ipuçlarını işe koşmanızı hedefliyoruz. “Yapılacaklar” ve “Yapılmayacaklar” şeklinde iki ana başlık içerisinde sunduğumuz önerilerdeki bazı detayları ilerleyen haftalarda büyüteç altına alarak daha da detaylandıracağız. Veee başlıyoruz !

 

SORU ÇÖZME –  TEST TEKNİĞİ  –  SONUÇ ANALİZİ

            Soru çözerken ve sonuçlara ilişkin analiz yaparken işini kolaylaştırabilecek pratik önerileri senin için hazırladık. Daha önce de belirttiğimiz üzere, tıpkı çalışma planını kendine özgü hazırladığın gibi,  sınav teknikerini ve sonuç analizlerini de kişiselleştirmeni öneriyoruz.

                Yapılmayacaklar Listesi:

 • Soru metinlerine gereğinden fazla vakit harcayıp defalarca okumayı tercih etme. Geride bekleyen sorulara da ayırman gereken kısıtlı bir  sürenin olduğunu unutma.
 • Çoktan seçmeli sorularda, tüm seçenekleri okumadan doğru olduğunu düşündüğün cevabı işaretleme.
 • Soruları sırasına göre cevaplamıyorsan veya boş bıraktığın soru varsa; optik form üzerindeki soru-cevap eşleşmelerini kontrol etmeden yeni teste geçme.
 • Çok güçlü tahminlere dayalı az sayıda soru haricinde “ya tutarsa?” diyerek yanlışların götürebileceği doğru cevaplarını heba etme. 

Yapılacaklar Listesi:

 • Tempolu koşmak ile panik halde koşuşturmak aynı şey değildir. Kontrollü bir hızla soruları çözmelisin. Bunun için sınav süresi ve çözmen gereken soru sayısı arasında iyi bir denge hesaplamalısın. Bu anlamda; süre, soru güçlüğü ve ortam sessizliği açısından mümkün olduğunca gerçeğine benzettiğin deneme sınavlarına katılman önem taşımaktadır.
 • Eğer doğru cevabın hangi seçenek olduğunu bulamıyorsan, öncelikle yanlış seçenekleri eleyerek gözünün önünden çekmeye çalış. Özellikle geriye iki seçenek kaldığında soru metnini tekrar okuyup doğruya ulaşman yüksek olasılık.
 • Cevabını bulamadığın veya şüpheli gördüğün sorulara farklı bir test grubundan sonra tekrar göz atman yararlı olacaktır.
 • En çok hâkim olduğun veya çözüm kalıplarını ezberlediğin konularla ilgili soruları bile mutlaka sınav kitapçığı üzerinde çözmeye çalış. Unutma ki; ancak ayırt edici sorular ve sürpriz çeldiriciler merkezi sınavların genel karakteristiğidir.
 • Okumadığın hiçbir seçenek kalmamalı. Özellikle soru metninde “en doğru” veya “en yakın” gibi ifadeler varsa dikkatle okumadığın seçenek, işte  o “en” olabilir.
 • Sınava hazırlanırken yaptığın yanlışların çok kıymetli birer yol gösterici olduğunu aklından çıkarma. Bu tür sorular için; “iyi ki şimdi karşıma çıktın” diyerek eksiklerini telafi etmeye bak.
 • Yanlış cevapladığın veya boş bıraktığın her soruyu; “ dikkatsizlik, bilgi eksikliği, zaman yetersizliği “şeklinde 3 başlık altında sınıflandır. Yanlışın / Boşun gerekçesi hangisi ise kendini o yönde geliştir. Analiz sayesinde, rehber öğretmenlerinden veya ilgili branş öğretmenlerinden gerçekçi neden-sonuç ilişkilerine dayalı destek alabilirsin.

Aşağıda örnek olarak kullanabileceğin cevap analizi çizelgesi yer almakta:

Soru No DERS / KONU  

YANLIŞ / BOŞ CEVAP GEREKÇESİ

Dikkatsizlik Bilgi Eksikliği Zaman Yetersizliği
1 Fizik / Optik Kırılma   X  
2 Türkçe / Ses Bilgisi X    
3 Biyoloji / Enzimler      

X

 

 • “Dikkatsizlik” şeklindeki gerekçe, üzerinde uğraşılması ve düzeltilmesi en karmaşık gerekçedir. Dikkat sorunlarının birçok nedeni olabilir. Hatta dikkatsizlik farklı durumlarda neden-sonuç olarak yer değiştirebilir. Örneğin zamanı iyi kullanma becerileri yeterince gelişmediğinde ortaya çıkabilecek başarısızlık kaygısı beraberinde dikkat ve odaklanma güçlüğü doğurabileceği gibi, dikkat eksikliği problemi nedeniyle öğrenme süreçleri kesintiye uğrayabilir. “Dikkatsizlik nedeniyle çözemedim” denilen soru sayısı fazla ise sorun mutlaka öğretmen, aile, öğrenci üçgeninde ele alınmalıdır. Eğitsel rehberlik desteğini aşan durumlar için farklı uzmanlık alanlarından destek talep edilmelidir. Bu tür yönlendirmeler öncesinde, okul psikolojik danışmanları ile görüşülmesi önerilmektedir.

Her türlü öneriye ve desteğe açık ol; ancak sonunda aldığın kararlar ve uygulamaya koyduğun planlar sana ait olsun.

 

Sınava Hazırlanıyorum serimizin ilk iki yazısına bu linklerden ulaşabilirsiniz:
https://www.derskocu.com/sinava-hazirlaniyorum-1/

https://www.derskocu.com/kitap-okuma-serisi-2/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.