Sınava Hazırlanıyorum/4

29.11.2019
1.177
A+
A-
Sınava Hazırlanıyorum/4

Verimli, Keyifli ve Disiplinli Çalışma…
Bir Arada Mümkün Mü?

Disiplinli çalışma denildiğinde genellikle zihnimizde asık suratlılık, ağır iş yükü, neşesiz çalışma ortamı gibi sevimsiz kavramlar belirir. Böyle bir bakış açısı, ne yazık ki bizi planlı çalışmadan ve dolayısıyla sosyal yaşam kalitesinden soğutacaktır. Daha önceki yazılarımızda, geçip giden zamanı yerine koyamayacağımıza ve dolayısıyla öğrenme kayıplarını telafi etmenin bize daha ağır bir yük olarak geri döneceğine vurgu yapmıştık. Kısacası; yarına bıraktığın iş, yarının işi ile birlikte iki katına çıkacaktır. Ayrıca yeni öğrenmelerin pekiştirilmesi ve kalıcılıklarının sağlanabilmesi için günlük tekrarların önemi tartışılmazdır.

            Ders esnasında “anladım” dediğin konuyu farklı ünitelere genelleyebilmek ve türdeş soruları doğru cevaplayabilmek için nefes alıp verebileceğin tempolu bir koşuya ihtiyacın var.  Yönetilebilir düzeydeki sınav kaygısının yani olumlu stresin rüzgârından faydalanarak, etkili sınav taktiklerini ve verimli ders çalışma stratejilerini  işe koşmaya başladığında her şey daha keyifli hale gelecektir.

            Gelelim bu haftaki verimli çalışma önerilerine. Verimli çalışma denilince birçoğu birbirini tekrar eden yüzlerce öneri ile karşılaşmak mümkündür. Aşağıda senin için hazırladığımız az ve öz öneri listesi ihtiyacını tam olarak karşılayacaktır.

 

 • Gerçekçi, ulaşılabilir ve ihtiyaçların ile uyumlu hedefler belirle.
 • Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini görebileceğin bir yere as veya kayıt altına al.
 • Hedeflerini düzenli olarak gözden geçirerek, gelişmelere göre güncelle.
 • Planladığın çalışmaları; kendi başına veya destek alarak yapabileceklerin şeklinde ayrıştır.
 • Bu şekilde ayrıştırdığın çalışmaları nerede, kiminle ve nasıl gerçekleştireceğine karar ver.
 • Paket programlarda veya öğretmenlerin tarafından sunulan içeriklerin kendi öğrenme hızına ve bilgi yeterliliğine uygunluğunu sürekli izle. Bu yönde bir güçlük yaşadığında ilgili derslerin öğretmenlerinden ve rehberlik servisinden destek talep et.
 • Sınava Hazırlanıyorum/3 başlıklı yazıda paylaştığımız soru takip çizelgesinde yer alan “bilgi eksikliği” seçeneğinin de tıpkı “dikkatsizlik” seçeneğinde olduğu gibi kendine has ayrıntıları olduğunu unutma.
 • Bilgi/beceri eksikliği; yeni veya sıralı bir bilginin veya becerinin henüz edinilmemiş olmasına karşılık gelebileceği gibi, geçmiş öğrenmelere ilişkin bir aşınma veya silinme de olabilir. Bu nedenle, “bilgi eksikliği” şeklinde işaretlediğin, kayıp sorularını artık daha detaylı incelemelisin.
 • Mesleki çalışma, sağlık sorunları, bakım desteği verdiğin kişilerin varlığı gibi zorunlu durumlar dışında uykundan, beslenmenden veya sosyal yaşantından çok fazla taviz veriyorsan, çalışman gereken asıl zaman dilimlerini verimli kullanmıyorsun demektir. Bu ihtimali hemen gözden geçir.
 • Ders içeriklerini yutabileceğin lokmalar şeklinde anlamlı parçalara bölmelisin. Az zamanda çok ders çalışacağım derken süreci tatsız bir çorbaya dönüştürme. Hız, zaman ve konu üçlüsünü sana özgü bir dengede ilerlet.
 • Sözel ve sayısal temelli öğrenmelerini benzer ve çapraz test grupları arasında genellemeye çalış. Örneğin; Türkçe kapsamında geliştirdiğin paragraf sorusu çözme pratiklerinin, beceri temelli matematik sorularını kavramanda da işine yarayacağını düşünmen motivasyonunu arttıracaktır.
 • Öğrendiklerini geri çağırma ve ilişkilendirme süreçlerini kolaylaştırabilecek kısaltmalardan, görsellerden veya şekillerden faydalan.
 • Farklı ortamlarda çalışmaya yönelik esnekliğini geliştir. Elinde olmayan nedenlerle çalışma düzeninin değişmesi gerekebilir. Ayrıca farklı ortamlarda veya kurumlarda deneme sınavlarına katılmaya gayret et. Bu esneklik gerçek sınavlarda bulunabileceğin alternatif koşullar için baş etme becerilerini güçlendirecektir.
 • Planlı çalıştıkça; doğaya, arkadaşlarına, ailene daha fazla zaman kaldığını göreceksin. Mola vermek, sosyal medyanın akıntısına kapılmak veya ekranlara çivilenmek anlamına gelmemelidir. Ders çalışırken yakını görme boyutuyla gözlerinin zaten yeterince yorulduğunu aklından çıkarma. Her mola fırsatında sevdiklerinle yüz yüze sohbet etmeyi, kısa yürüyüşleri veya sanatsal bir faaliyetin içerisinde yer almayı tercih etmelisin.
 • Uzun süreli masa başında ders çalışmak bazı ergonomik sorunlara ve beden duruşu bozukluklarına yol açabilmektedir. Masanın ve sandalyenin yüksekliğine, oturuş biçimine ve süresine çok dikkat etmelisin. Profesyonel tavsiyeler doğrultusunda, çalışırken bile pratik egzersizler yapabilirsin.
 • Derskocu.com sitesinde yer alan, farklı derslere özgü çalışma stratejilerini mutlaka okumalısın. Bu öneriler hem öz eleştiri yapmanı hem de soru analizlerini derslere göre derinleştirmeni sağlayacaktır.

ATACAĞIN HER ADIM SENİ SAĞLIKLI, BAŞARILI VE MUTLU BİR GELECEĞE TAŞISIN.

 

“Sınava Hazırlanıyorum” serimizin diğer yazılarını okumak isterseniz:

https://www.derskocu.com/sinava-hazirlaniyorum-1/

https://www.derskocu.com/kitap-okuma-serisi-2/

https://www.derskocu.com/sinava-hazirlaniyorum-3/

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.