Sınava Hazırlanıyorum Nereden Başlamalıyım?

10.05.2019
197
A+
A-
Sınava Hazırlanıyorum Nereden Başlamalıyım?

Sınava Hazırlanıyorum Nereden Başlamalıyım?

Belirsizlik, hemen hemen herkesin hayatında kaçınılmaz olarak kaygıya neden olur. Dolayısıyla herhangi bir kaygıyı engellemenin ilk yolu belirsizlikten kurtulmaktır.

Peki neler yapmalısınız?

Öncelikle yapılması gereken düzenli ve adım adım ilerleyen bir plan oluşturmaktır. Bu plan dâhilinde öncelikle gireceğiniz sınavın sizin için önemi, geleceğinize etkisi, olumlu ya da olumsuz olası tüm sonuçlarını belirlemeniz gerekir. Sonrasında ise sınavın içeriği, kapsamı ve konu dağılımlarına ilişkin bilgileri edinmek zorundasınız.

Peki işe nasıl koyulacağız?

Burada kendinizi ne kadar tanıdığınız sorusuna yanıt vermeniz gerekiyor. “Başarılı olduğum dersler neler? Nelere yapabiliyorum? Ne kadar süre masa başında ders çalışabilirim? Eksik ve yetersiz olduğum alanlar ve bu alanlarda kullanabileceğim kaynaklar nelerdir?”sorularının yanıtlarını vermek bu süreçte çok önemli.

Geldik son hamleye!

Artık planın tüm aşamaları hazır. Çalışma gerekçelerimizi ve hedeflerimizi kendimize dair olan bilgimiz ışığında hazırladık. Ben kimim? Bu sınavda neyin nesi? Kazanırsam önüme hangi kapılar açılır? Ve bu sınavda başarılı olmamın geleceğime katkısı neler olabilir?” sorularına yanıt vererek planın ana hatlarını oluşturduk. Kolay olan kısım bu son kısım aslında. Haftalık ve aylık ders planı oluşturup olabildiğince bu plana sadık şekilde yola koyulmak…

Bu yazıyı okuduktan sonra daha fazla ertelemeden başlamalısınız çünkü asıl olan başarmak için adım atmaktır. Başarılar…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.