Sınavda Çok Yanlış Yapıyorum!

18.05.2022
895
A+
A-
Sınavda Çok Yanlış Yapıyorum!

Sınavda Çok Yanlış Yapıyorum! Sınav Analizi Nasıl Yapılır?

Sınavda çok yanlış yapıyorum, sınav analizi nasıl yapılır, yanlışları doğruya nasıl çevirebilirim, yanlış analizi nasıl yapılır? Bunun gibi birçok sorunun cevabı yazımızda!

Yanlış Analizi Nasıl Yapılır?

Çözdüğünüz bir test ya da deneme sınavı sonrasında yanlışlarınızı gördüğünüzde demoralize olmak yerine, doğruları öğrenmek için istekli olun. Yanlışlarınızı tespit edip bunlarla ilgili kendinize sorular sorun. Bu sorular sizi harekete geçirecek ve yanlışlarınızı doğruya çevirmenizi sağlayacak sorular olmalı.

Kendinize sormanız gereken sorular :

 • Bu test ya da deneme sınavındaki yanlışlarım konu eksikliğinden mi kaynaklı?
  Eğer yanlışlarınızın konu eksikliğinden kaynaklığını tespit ettiyseniz öncelikli olarak bu eksikleri kapatmaya yönelik harekete geçmelisiniz. Konuya dair çalışmanızı tamamladıktan sonra o konunun testlerini çözerek konu eksiğinizin kapanıp kapanmadığından emin olun.
 • Test tekniğine dair yeterli pratiği yapmadığım için mi yanlışım çıktı?
  Konu eksiğiniz olmadığı halde çok fazla yanlışınız çıkıyorsa bu test tekniğine hakim olmadığınızı ve yeterli pratik yapmadığınızı gösterir. Bazen konuyu iyi bilmek tek başına yeterli değildir. Özellikle LGS, YKS, KPSS gibi bir sınava hazırlanıyorsanız mutlaka bol soru çözmeli ve test tekniğini geliştirmelisiniz. Sınava dair bi stratejiniz olmalı. Soruları çözerken hangi konuda, nasıl soru tipleri çıktığını ve buna nasıl yaklaşmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunun yanı sıra zaman yönetimine dair sorunlarınızı da bu aşamada çözmelisiniz.
 • Yanlışlarım dikkat eksikliğinden ve yanlış okumadan mı kaynaklı?
  Konu eksiğiniz ya da test tekniği ile ilgili probleminiz olmadığı halde yanlış yapıyorsanız bu durum test çözerken tam konsantre olmadığınızı gösterir. Böyle durumların farkında olup soru kökünü okurken olumsuz ya da önemli ifadelerin yanına işaretler koyabilirsiniz. Bu size daha dikkatli okumanız gerektiğinizi hatırlatacaktır. Ya da konsantre olmakta zorlandığınız anda bir an durup burnunuzdan birkaç nefes alıp ağzınızdan vererek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Sadece soruya odaklanmanız gerektiğini telkin ederek devam edin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Deneme Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Yok dedi ki:

  Yok