Sınıf Tekrarı Geri Geldi! Açık Liseye Geçiş Sınırlandırıldı!

Sınıf Tekrarı Geri Geldi! Açık Liseye Geçiş Sınırlandırıldı!

Sınıf Tekrarı Geri Geldi! Açık Liseye Geçiş Sınırlandırıldı!

Sınıf tekrarı geri geldi, açık liseye geçiş sınırlandırıldı, açık liseye geçiş şartları neler, test sınavı kaldırıldı, okul devamsızlık hakkı kısıtlandı! 2023 – 2024 eğitim öğretim yılı birtakım değişiklikler eşliğinde başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre sınıf geçme ve sınıf tekrarı durumu lisede tekrar geldi. Devamsızlık, sınavların yapılış şekli ve açık liseye geçiş ile ilgili bazı konularda köklü değişiklikler yapıldı.

Sınıf Tekrarı Geri Mi Geldi?

Lisede sınıf tekrarı yeniden geldi. Bunun şartları ise şu şekilde :

 • 50 başarı puanı ile sınıf geçmek mümkün olmayacak
 • Ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek
 • Liselerde 4 ders ve üzeri zayıf olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak

Açık Liseye Geçiş Kuralları Neler?

Açık liseye geçişler zorlaştırıldı. Sadece istisnai durumda olan öğrencilerin açık liseye geçebilmesine karar verildi.

 • Açık liselere geçişlere izin verilecek istisnai durumlarla ilgili usul ve esasların belirlendiği genelge kapsamında “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” ile birlikte geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” veya “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)” olan, anne veya babası vefat eden, Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında hakkında koruma kararı verilen veya koruyucu aile yanına yerleştirilen, Türk Medeni Kanunu’nun 305 inci maddesine göre evlatlık edinme öncesi bir yıllık geçici bakım sürecinde olan öğrencilerle Çocuk Koruma Kanunu kapsamında hakkında eğitim veya bakım tedbiri kararı verilenler hariç, örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapılamayacak. 
 • Daha detaylı bilgi için meb.gov.tr adresinden yayımlanan genelgeye göz atabilirsiniz.

Liselerde Test Yerine Yazılı Sınav Getirildi!

 • Liselerde sınavlar, test usulü ile değil yazılı yoklama şeklinde yapılacak.
 • Türk dili ve edebiyatı dersi sınavları dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak.
 • İlkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması artık yapılmayacak. Türkçe ve İngilizce derslerinin sınavları hem yazılı hem uygulamalı yapılacak.

Okul Devamsızlık Hakkı Kaç Gün Oldu?

Devamsızlık ve başarısızlık nedeniyle sınıf tekrarı riski taşıyan öğrencilere yönelik çalışmaları gerçekleştirmek amacıyla önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu kuruldu.

 • Art arda 2 gün özürsüz devamsızlık yapan öğrencinin durumu velisine bildirilecek.
 • Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü için öğrenciler, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapacak.
 • Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplam 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak.
 • Sınıf tekrarı, devamsızlıktan sınıftan kalma, sorumlu ders geçme gibi merak edilen diğer konularla ilgili MEB tarafından yayımlanan Sıkça Sorulan Sorular kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2023 – 2024 eğitim öğretim yılına ilişkin tedbirler belirlendi. İncelemek için www.meb.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.