Sizi Zehirleyebilecek Yiyecekler Belki Çok Yakınınızda!

12.12.2019
754
A+
A-
Sizi Zehirleyebilecek Yiyecekler Belki Çok Yakınınızda!

Sizi Zehirleyebilecek Yiyecekler Belki de Çok Yakınınızda!

Son derece masum görünen ve bazılarını sıklıkla tükettiğimiz bazı yiyecekler bizleri zehirleyebilmekte. Bunlardan bazıları iyi pişirilmediği, bazıları içerisinde toksin madde barındırdığı için ve de bazılarıysa uzun süre beklediğinde oluşan bakterilerden dolayı zehirlenmelere yol açabilmektedir. Peki insanları zehirleyen bu yiyecekler hangileri?

 • Balon/Kirpi Balığı

Denizden babam çıksa yerim, diyen insanlarla karşılaşırız. Bu söz geçerliliğini balon/kirpi balığı ile yitirebilir. Çünkü bu balığın zehri insanlarda ölümcül sonuçlara sebep olabiliyor. Japonya’da yenilen bu balık için şefler, çok dikkatli ve titiz bir hazırlık yaparak insanların yemesi için servis ediyorlar.

 • Canlı Ahtapot (Sannakji)

Güney Kore ve Japonya’da çok popüler bir yemek olan canlı ahtapot, içinde adrenalin barındıran bir yemektir. Çünkü ahtapot hala hareket ediyorken onu yemek boğulmalara sebep olabilmektedir. Bu boğulmalar nedeniyle yılda ortalama 6 insan yaşamını yitiriyor.

 • Mürver

Yenilebilecek ve tatlı bir meyveymiş gibi algılanan bu bitkinin yaprakları, tohumları ve dalları siyanür içeriyor. Sadece olgunlaşması ve iyice pişirilmesi koşuluyla yenebilen bu mürver bitkisi, aksi takdirde şiddetli ishale ve nöbetlere sebep olmaktadır.

 • Kaju

Hemen hemen herkesin severek yediği ve besin değeri çok yüksek olan bu yemişin çiğ hali zehir içermektedir. Yüksek dozda yenmesi zehirlenmelere sebep olabilmektedir.

 • Acı Badem

Acı badem tohumunun kendini otçul haşerat ve de hastalık yapan mikroplardan korumak için ürettiği bileşik, insanlar yediğinde onlara zarar verebilmektedir. Bu noktada da ısıya dayanıksız olan bu bileşenin yok edilebilmesi için badem tohumunun kavrulmasında yarar olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

 • Ham Bal

Kovandan alınan ilk haliyle balı tüketmek; mide ile ilgili sorunları olan ve yüksek tansiyonu olan insanlar için pek de tavsiye edilmeyen bir durumdur. Balın içinde arı polenlerinden parçalar, petek parçaları, kırılmış arı kanadı bulunabileceği için bazı kişilerde bu maddeler gıda zehirlenmelerine sebep olabilmektedir. Zehirlenme hali kendisini baş dönmesi, halsizlik, aşırı terleme ve mide bulantısı ile göstermektedir.

 • Elma, Kiraz, Kayısı ve Şeftali

Kayısı, şeftali, kiraz ve elma gibi meyvelerin çekirdeklerinde bulunan ve siyanür üreten amigdalin adlı bileşik zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Bu meyvelerin çekirdeklerini çok tüketirseniz; baş dönmesi, kusma, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, koma ve hatta ölüm gibi kötü sonuçlara sebep olabilmektedirler.

Ayrıca bu meyvelerin fazla tüketimleri de zehirlenmelere sebep olmaktadır. Ciddi zehirlenme durumlarında kan basıncının düşmesi, kalp çarpıntısı, böbrek yetmezliği ve koma gibi durumlar görülebilmektedir.

 • Mantar

Türkiye’de köygöçüren ve kızıl göbek adıyla bilinen mantar türü karın ağrısı, ishal, kusma ve aşırı susuzluk gibi yan etkiler yaparak kendini göstermektedir. Özellikle nemli ve yağışlı ortamlardan toplananlara dikkat edilmelidir. Bunların içinde özellikle köygöçüren adıyla bilinen mantar türü sadece Türkiye’de değil, dünyada da mantar kaynaklı zehirlenmelerden kaynaklı ölümlerin %90’ini oluşturmaktadır.

 • Ton Balığı (Orkinos)

Hamilelerin ve küçük çocukların fazla miktarda ton balığı yemelerinin tehlikeli olduğu Amerika’da yapılan bir araştırma ile ortaya konuldu. Gerekçe ise balıktaki cıvanın sinir sisteminin gelişmesine zarar vermesidir.

 • Midye

Midye; suda bulunan cıva, kurşun, kalay, bakır, arsenik ve kadmiyum gibi ağır metalleri bünyesine alır ve biriktirir. Bundan dolayı fazla tüketiminde; organ hastalıkları başta olmak üzere, karaciğer kanseri, böbrek yetmezliği, beyin hasarları ve kan kanseri türlerine sebebiyet verebilmektedir.

 • Karides

Çiftlikte yetiştirilen karidesler enfeksiyon ve hastalık riskine karşın antibiyotiklerle ve böcek ilaçlarıyla korumaya alınıyor. Bundan dolayı da bu kimyasallar yenmesi halinde insanlara geçtiği için sağlığa zararlı olabiliyorlar.

 • Patates

Patatesin yapraklarında, köklerinde ve filizlerinde bulunan toksin maddeden dolayı ölümcül olabilir. Çimlenen patatesler bu zehri çokça barındırırlar. Patates zehirlenmesi nadir görülen bir durum olmakla beraber göstergeleri baş ağrısı, ishal, sancı ve ileri seviyede komaya girme ve ölüme kadar giden bir sürece dönüşebilmektedir.

 • Muskat

Dünya mutfağında çokça kullanılan muskatın fazla kullanımı halüsinasyonlara sebep olmaktadır. 5 gramı bile krize sokabilen muskatın 8 gramı felce sebep olmaktadır. Etkileri mide bulantısı, ağrı, nefes darlığı kısmi felç ve psikolojik bulgulardır.

 • Barbunya, Fasulye ve Soya Fasulyesi

İyi hazırlanmayan bu baklagiller bazı durumlarda insanları hasta edebilmektedir. İçlerinde barındırdıkları bir yağ çeşidi mide ağrısı ve kusmaya sebep olabilmektedir. Bundan dolayı da baklagiller 12 saat suda bekletilmeli ve kaynatılmalıdır. Ancak bu şekilde sindirilmeleri kolaylaşacaktır.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.