Sözel Dersleri Unutmamak İçin Ne Yapmalı?

Sözel Dersleri Unutmamak İçin Ne Yapmalı?

Sözel Dersleri Unutmamak İçin Ne Yapmalı?

Sözel dersleri unutmamak için ne yapmalı, sözel derslere nasıl çalışılır, konuları çabuk unutuyorum ne yapmalıyım gibi soruların yanıtı videomuzda ve yazımızda!

Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalı?

Sözel dersler Tarih, Coğrafya, Türkçe, Edebiyat, Felsefe, Psikoloji gibi derslerden oluşmaktadır. Okunması gereken bilginin fazla olması ve bazı noktalarda ezber gerektirdiği için bu derslere çalışmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Peki, hem çalışmanızı kolaylaştırmak hem de unutmamak için sözel derslere nasıl çalışılmalı?

 • Bildiğinizi sandığınız yerleri okumadan geçmeyin.
  Sözel dersler genellikle sarmal bir şekilde yani birbiriyle bağlantılı şekilde ilerlemektedir. Eğer konu atlayarak ilerlerseniz çalışmanızdan verim alamazsınız.
 • Kendinizi derse karşı motive edin.
  Sevmeyerek yapılan hiçbir işten verim alınamaz. Bu nedenle çalıştığınız konuya ilgi duyun ya da bu çalışmanın sonucunda edindiğiniz bilginin sizi hayallerinize/hedefinize kavuşturacağını düşünerek çalışmaya başlayın.
 • Tüm konuyu ezberlemeye çalışmayın.
  Öğretmeninizin ya da çalıştığınız kaynağın özellikle vurguladığı noktaları, derse ait bilmediğiniz kavramları ve tarihleri ezberleyin.
 • Ezber yapmanız gereken noktada tekniklerden yararlanın.
  Ezber gerektiren noktalarda hikayeleştirmeden, çağrışımlardan, gruplandırmalardan ve kodlamalardan yararlanın. Bu noktada “Etkili Öğrenme Teknikleri Neler?” adlı yazımızdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca ezberlemeniz gereken kısım için 10 kere okuyup, 5 kere sesli söyleyip, 5 kere de yazma yöntemini de kullanabilirsiniz.
 • Her konu bitiminde mutlaka test çözmelisiniz.
  Hem bilginin kalıcılığı hem de öğrendiğiniz bilginin karşınıza nasıl çıkacağını bilmek için her ünite bitiminde konuya ait testleri çözmelisiniz. Yanlışınızın çok çıkması halinde aldığınız notlar üzerinden konuya bir daha çalışın.
 • Sözel derslerde tekrar çok önemlidir.
  Bir konuya çalıştıktan 10 gün sonra almış olduğunuz notlar üzerinden konuyu bir daha okuyun. Ardından yine o konuya ait testleri çözün. Bu şekilde ilerleyerek sözel derslerin kalıcılığını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Paragraf Çözme Teknikleri

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.