Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihi Nasıl Yapılır? Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihleri Ne Zaman?

31.07.2019
258
A+
A-
Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihi Nasıl Yapılır? Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihleri Ne Zaman?

Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihi Nasıl Yapılır? Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihleri Ne Zaman?

Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili sözlü sınav sonuçları geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra kazanan adaylar tercih yapma telaşına düşmüş olup araştırmalara başlamış durumdadır. Sözleşmeli öğretmenlik tercih tarihleri ise 30 Temmuz- 5 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyurulmuştur.

Mülakat sonuçlarının belli olması, 30 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri ile kısıtlı bir sürede tercihlerine karara vermeleri gerektiğinden adaylar oldukça telaşlı ve heyecanlı bir süreç yaşamaktadır.

Sözleşmeli Öğretmen Tercihleri Nasıl Yapılır?

– Adayların tercihlerini belirlemesi sonrasında, sözlü sınav puan üstünlüğü dikkate alınarak tercihleri elektronik ortamda otomatik olarak yerleştirileceklerdir.

– Adayların sözlü sınav puanının eşit olması durumunda, KPSS sınavında alınan puanın üstünlüğü kriter olarak kabul edilmektedir.

– Eşitliğin hala devam etmesi durumunda ise, diploma tarihlerine bakılarak daha önce mezun olmuş olan adaya öncelik tanınıcaktır.

– Eşitlik hala devam ediyorsa, yaşı büyük olan aday öne çıkmaktadır. Ancak son olarak eşitliğin devam etmesi halinde sonucu yeni açıklanan adaya öncelik verilmektedir.

Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih İşlemleri Ne Zaman Başlayacaktır?

Adayların tercih yapma süreleri 30 Temmuz- 5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşeceğinden, sözlü sınavlarda 60 üzerinde puan alan adaylar tercih yapma hakkına sahip olacaklardır.

İster aynı il ya da ilçede, ister farklı bir il ya da ilçede tercihlerini yaparak Milli Eğitim Müdürlüklerine onaylatmak için başvuran adayların tercihlerinin onaylanmaması durumunda yeni tercihler yapabilecek ve Milli Eğitim Müdürlüklerine onaylatacaklardır.

Tercih yapacak olan adaylara hangi illerde ve ilçelerde, hangi okullarda ne kadar öğretmene ihtiyaç olduğu konusunda yardımcı olacak hem rehber kitapçık hem de İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevli Şube Müdürleri tarafından yönlendirme amaçlı destek verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.