STSDIS Nedir? Diş Hekimliği Seviye Tespit Sınavı Ne Zaman?

06.08.2019
811
A+
A-
STSDIS Nedir? Diş Hekimliği Seviye Tespit Sınavı Ne Zaman?

STSDIS NEDİR NE ZAMAN?

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, DUS Diş hekimliği alanında yurtdışı yüksek öğretim diploma denkliği için seviye tespiti sınavı 10 Eylül’de yapılacaktır. İlkbahar dönemi sınavlarına başvuran adayların ise sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri belli olmuştur.

Başvuruda bulunan adaylara sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınava girecekleri yer bilgilerini gösteren sınav giriş belgelerini http://ais.osym.gov.tr internet adresi aracılığı ile T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile girerek öğrenebilir ve çıktı olarak alabilirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Giriş belgesini bilgisayardan çıktı olarak alırken, adaylar belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir. Çünkü belge üzerinde sınava girilecek merkez, bina, salon bilgilerinin dışında fotoğraf bulunması zorunludur.
  • İnternetten çıktı alınan giriş belgesi renkli veya siyah beyaz olabilir. Bu giriş belgesi sınav günü adayların yanında bulunması zorunludur.
  • Belgenin ön yüzünde ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirttiği bilgiler dışında herhangi bir karalama, resim veya işaretin bulunmaması gerekir.
  • Sınav giriş belgesini yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır.
  • Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce giderek görmeleri, yolda geçecek olan zamanın hesaplanması, sınav günü işlerini kolaylaştırmak açısından doğru bir davranış olacaktır. Böylece sınava giderken yolda geçecek zamanı ve trafiği hesaplamak daha kolay olacaktır.
  • Sınava girebilmek için, giriş belgesi dışında fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi de yanlarında bulunması zorunludur. (Nüfus cüzdanı ve pasaport gibi) Ancak TC. Vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır.
  • Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalıdır. Sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve TC. Kimlik numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olması gerekmektedir. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çekmesi halinde adayı sınava almayabileceği gibi adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulması gerekmekte ve bu konu ile ilgili olarak tedbir alınmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC. Kimlik numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini mutlaka yanında bulundurmalıdır.

Belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, sınava alınmayacak ya da alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.