TEKNOFEST’te “İmdat Butonu” Tanıtıldı

23.09.2019
377
A+
A-
TEKNOFEST’te “İmdat Butonu” Tanıtıldı

Emniyet Genel Müdürlüğünün geliştirdiği şiddete uğrayan ve zor durumda kalan kadınlar için acil durumlarda başvurabilecekleri uygulama Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES), TEKNOFEST’te tanıtıldı.

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde polis memurları, şiddet mağduru kadınların acil durumlarda kullanması amacıyla geliştirilen KADES’i tanıtarak kadın ziyaretçilere bilgi verdi.

KADES uygulaması, akıllı telefonlar üzerinden İOS ve Android sistemini kullanan telefonlara indirilerek ad, soyad, T.C. Kimlik numarası, doğum yılı ve telefon numarası bilgileri ile giriş yapılabilir. Daha sonra yükleyen kadının nüfus bilgileri teyit edilerek SMS ile doğrulaması isteniyor. Acil durumlarda ise konum bilgisi açılarak uygulamadaki “Acil Destek”  butonuna dokunarak ihbar gerçekleştirilebilir.

İhbar doğrulandıktan sonra polis ekipleri belirtilen konuma gönderilecek ve aynı anda 112, 155 ve 156 Acil Çağrı Merkezindeki görevli personele de haber verilerek ihbar sahibi kadının bulunduğu konuma en yakın ekipler ulaşmış olacak.

Asayiş Daire Başkan Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Tarık Çetiner, uygulamanın Mart 2018’den beri kullanılmasına rağmen son dönemlerdeki kadın cinayetlerine kamuoyunda çokça yer verilmesiyle uygulamanın indirilmesinde bir artış olduğunu, söyledi. 324 bin kişi uygulamayı indirmiş ve 14 bin kadın ihbarda bulunmuş. Kısa sürede gerekli ekiplerin ulaşmasıyla olaylara müdahale edildiği belirtildi.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.