TENEFFÜS SÜRELERİ NE KADAR OLDU? OKULDA CEP TELEFONU KULLANIMI ARTIK SERBEST Mİ?

07.09.2019
392
A+
A-
TENEFFÜS SÜRELERİ NE KADAR OLDU? OKULDA CEP TELEFONU KULLANIMI ARTIK SERBEST Mİ?

Okulların açılmasına çok az bir süre kala Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde birçok değişiklik yapıldı.

·         DERS SAATİ VE TENEFFÜS SÜRESİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER NELER?

Yeni yönetmelikte; ders saati 40 dakika teneffüsler ise ikili eğitim yapan okullarda en az 10 dakika, normal eğitim yapanlarda ise en az 15 dakika olarak belirlendi.

·         İFTİHAR BELGESİ KALKTI  MI?

Eski yönetmelikte geçen İftihar Belgesi ifadesi yeni yönetmelikte yer almamaktadır. Teşekkür ve Takdir Belgesiyle ödüllendirilenlerin belgeleri karne ile beraber öğrencilere verilecektir, ifadesi yer almaktadır.

·         DEVAMSIZLIK BİLGİSİ VELİYE NASIL İLETİLECEK?

Devamsızlık yapan öğrencilerin durumu, veliye posta, e-posta veya kısa mesaj yoluyla bildirilecek. Bazı okullarda bu uygulama vardı fakat yönetmelikte yer almıyordu. Artık her okulda uygulamaya konulacak.

·         TELEFON KULLANMAK ARTIK SERBEST Mİ?

Yeni düzenlemede öğrenciler öğretmen kontrolünde ve bilgisi dahilinde ders aracı olarak ve okul yönetimi izin verirse teneffüs ya da öğle aralarında cep telefonu kullanabilecekler.

·         DİSİPLİN CEZASI UYGULAMALARI NASIL DÜZENLENDİ?

Disiplin cezası uygulaması için alınan kararda önce öğrenci uyarılacak, davranışı devam ederse velisi okula çağrılacak ve öğrencinin davranışı hakkında bilgilendirilip uygulanacak yaptırım hakkında da bilgilendirme yapılacak.

Öğrenci okula ahlak dışı ya da yasaklanmış bir araç gereç ve doküman getirdiğinde okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası alacak.

İzinsiz ses ve görüntü kaydeden veya yayınlayan öğrencilere ise kişilik haklarını ihlal etmeleri gerekçesiyle kınama cezası uygulanacak.

·         YABANCI DİL SINIFLARI OLACAK MI?

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yabancı dil hazırlık sınıfı açabilecekler ve bu sınıfların kontenjanını Milli Eğitim Bakanlığı belirleyecek. Bir yıl hazırlık okumak isteyen öğrencilere böyle bir imkan verilecek. Uluslararası program uygulayacak okullara da altyapı sağlanmış olacak.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.