Türk Dili ve Edebiyatı Dersine Nasıl Çalışılır?

09.10.2019
310
A+
A-
Türk Dili ve Edebiyatı Dersine Nasıl Çalışılır?

Türk Dili ve Edebiyatı Dersine Nasıl Çalışılır?

Edebiyat nasıl çalışılır, yks edebiyat nasıl çalışılır, ayt edebiyat nasıl çalışılır, edebiyat nasıl ezberlenir, edebiyat nasıl fullenir, edebiyat çalışma taktikleri ve edebiyat çalışma yöntemleri nelerdir sorularının yanıtları yazımızda!

Türk Dili ve Edebiyatı dersi; içerisinde dil bilgisi konularını da barındıran, öğrenciye kendi dilini, edebiyatını ve geçmişini tanıtarak kültürel birikim yapmasını sağlayıp yeni nesillerle geçmiş arasında köprü kurulmasına olanak sağlayan bir derstir. Edebiyat dersinin amacı öğrencinin okuduğunu ve dinlediğini yorumlayıp anlamlandırmasına ve yazma becerisini kazanmasına yardımcı olmaktır. Bu dersi alan bir öğrencinin okul hayatı boyunca ve yaşamın her alanında artık yorum yapabilme yetisine sahip olması beklenmektedir. Bu sebeple de değişen MEB anlayışıyla bu geliştirilmeye ve ölçülmeye çalışılmaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatı dersinde başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  1. Bol bol kitap okuyarak okuma alışkanlığınızı geliştirmelisiniz. Böylece okuduğunu yorumlama ve düşüncelerini daha zengin ifade edebilme becerisi kazanacaksınız. Yeni edebiyat dersi müfredatında da sizden istenen bu beceridir. Bu alışkanlığı kazanabilmek için işe sevdiğiniz türde eserler okuyarak başlayabilirsiniz.
  2. Sözlük kullanma alışkanlığı geliştirmek hem kelime dağarcığınıza katkı sağlayacak hem de okunan metinleri yorumlamanızda işinize yarayacaktır.
  3. Ders esnasında öğretmen etkin bir şekilde dikkatlice dinlenmeli ve gerekli notlar alınmalıdır. Bilgilerin dikkat edilmesi gereken noktaları, anlatılan türün özellikleri ve öne çıkan sanatçıları ile bu sanatçıların yazmış oldukları eserler not alınmalıdır.
  4. Edebiyat dersine girmeden önce eser özetlerini okumak, sanatçının yaşadığı dönemin tarihsel özelliklerini bilmek yani işlenecek konuyla ilgili okumalar yaparak derse gitmek dersin amacını anlayıp ilgiyle takip etmenizi sağlayacaktır. Eğer bu şekilde okumalar yaparak edebiyat dersine çalışırsanız yazar-eser ezberleme durumunu hafifletmiş olursunuz.
  5. Yazar-eser bilgisini karıştırmamak ve unutmamak için küçük kağıtlara notlar alıp sürekli yanınızda gezdirerek boş zamanlarınızda göz atarsanız bu sizin öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Gece yatmadan önce, sabah kalktığınızda da yazar-eser notlarınızı bir kere okumanız hatırda kalmasını kolaylaştıracaktır.
  6. Kendi seviyenize uygun ve bir yayının soru bankasını seçerek bol bol soru çözmelisiniz. Birçok yazarı ve eseri aklınızda tutmanız gerekeceği için düzenli ve sık aralıklarla tekrar yapıp soru çözmelisiniz.
  7. Dersin dil bilgisi kısmında ise temel konuların bilinmesi önem kazanıyor. Eğer siz fiille ismi ayırt edemiyorsanız fiilimsiler, ek eylem gibi konularda sıkıntı yaşayacaksınız anlamına geliyor. Burada yapılması gereken temel dil bilgisi konularını tekrar edip bol bol soru çözülmesidir. Öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım alarak bu temel dil bilgisi konusunu sağlamlaştırmalısınız.
  8. Dil bilgisi konularını sırasıyla öğrenmelisiniz. Dil bilgisi konusu tıpkı matematikte olduğu gibi ön koşul öğrenmeler gerektirir ve konular birbiriyle yakından bağlantılıdır. Bu bağlantıyı kafanızda oturtmanız için kavram haritalarından faydalanabilirsiniz.
  9. Bu ders kapsamında paragraf soruları da sıkıntı yaratan, öğrencilerin zorlandığı bir konudur. Ama bol okuma yapmanız bu konudaki sorunlarınızı aşmanızı sağlayacaktır. Soru çözerken uzun sorulardan kaçmadan aksine üstüne giderek çözmelisiniz. Test çözerken paragraftan önce soruyu okumak size zaman kazandıracaktır. Çünkü ilk önce paragrafı okursanız soruyu sonra okuyunca istenileni bulmak için tekrardan paragrafı okumak zorunda kalırsınız. Bu da büyük bir zaman kaybı olur.
Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.