Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

04.12.2019
666
A+
A-
Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Türkçe dersine nasıl çalışılır, türkçe nasıl çalışılır, dilbilgisi nasıl çalışılır, tyt türkçe nasıl çalışılır, yks türkçe nasıl kullanılır, lgs türkçe nasıl çalışılır, kpss türkçe nasıl çalışılır, sözel mantık nasıl çalışılır gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Türkçe dersi; okuduğunuz, duyduğunuz ve gördüğünüz şeyleri daha iyi yorumlayıp anlamlandırmanızı ve kendi dilinize hakimiyetinizi arttırmayı amaçlayan bir derstir. Aslında en korkulmaması gereken derslerin başında gelir. Her gün konuştuğunuz dile biraz daha dikkat kesilirseniz, bu ders ile ilgili gün içinde gerekli pratiği de yapmış olursunuz.

Türkçe dersi;  “Anlam Bilgisi, Dil Bilgisi, Anlatım Bozukluğu, Yazım Kuralları ve Noktalama İşaretleri” gibi dört ana konuya ayrılır. Bunlara ek olarak bir de, özellikle ortaokul ve LGS grupları için görsel-grafik okuma ve sözel akıl yürütme konuları vardır. Bu ana konulara çalışılırken neler yapılabilir?

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?
  1. Seçici ve etkin kitap okumaları yapılarak bu dersin anlam bilgisi kısmı halledilebilir. Sürekli Türkçe dersinin kitap okuma alışkanlığı ile yakından ilgili olduğu üzerinde durulur ve bu alışkanlığın dersin başarısına etkisi olacağı için kazanılması gereken bir alışkanlık olduğu söylenir. Fakat seçici ve farkında olunmadan yapılan okumalar çok da faydalı olmayabilir. Bu sebeple kitap okumaları yapılırken bilinmeyen kelimelerin anlamları öğrenilerek; deyimlere, atasözlerine ve kalıp ifadelere dikkat edilerek ve de okunan şeyler üzerine düşünülerek okuma yapılmalıdır.
  2. Türkçedeki dil bilgisi konuları, matematik dersine benzemektedir. Kendi içinde kuralları vardır ve bu basit kuralların mantığı anlaşıldıktan sonra bu konuları öğrenmek eğlenceli bir hâl alır. Fakat matematikte de olduğu gibi konular birbirleriyle bağlantılı ve birbirlerine temel oluşturmaktadır. Bu sebeple de ön öğrenmelerin tam olması gerekir. Mesela; fiil konusu en temel konulardan birisidir. Fiili bilmeden fiile gelen çekim eklerini, fiilimsileri ve zarfları anlamak zorlaşacaktır. Bu noktada yapılması gereken ise konunun temeline inip eksik olan konu halledilip sonra çalışılması gereken konuya geçmektir.
  3. Dil bilgisi çalışırken kavram haritalarından ve zihin haritalarından faydalanabilirsiniz. Bu haritalar, birbiriyle bağlantılı olan dil bilgisi konularını görsel olarak algılamanızı sağlar. Konuya kuş bakışı bakmanıza yardımcı olup çalışılması gereken konu için yola önce nereden çıkmanız gerektiğini gösterir.
  4. Türkçe anlatım bozukluğu konusu genelde en sevilmeyen ve zorlanılan konulardandır. Bu konu başlığı, anlama dayalı ve dil bilgisi kurallarına dayalı anlatım bozuklukları olarak iki ana başlıkta incelenir. Anlama dayalı bozukluklar daha kolay fark edilirken; dil bilgisine dayalı bozukluklar, Türkçe’nin dil bilgisi konularına hakimiyet gerektirdiği için zorlayabilmektedir. Bu sebeple eksik olduğunu düşündüğünüz dil bilgisi konusuna çalışıp sonra tekrar anlatım bozukluğu konusuna göz atmanızda yarar vardır. Bu konu da başarılı olmak için konunun önemli noktalarına ve hangi bozukluğun, hangi başlık altında değerlendirildiğine dikkat edilmelidir. Örnek cümleler dikkatle incelenmeli ve mantığı anlaşılmalıdır. Bol bol da bu konuyla ilgili test çözülmesinde yarar vardır. Bir süre sonra günlük konuşmalardaki, okuduğunuz yazılardaki bozukluklar gözünüze çarpmaya başlayacak ve konunun pratiğini de gün içinde yapmış olacaksınız.
  5. Yazım kuralları ve noktalama işaretleri konusu ilkokulda, ortaokulda, lisede, üniversite ve hayatınızın hemen hemen her alanında karşınıza çıkacak bir konudur. Kendi dilinizin kurallarını bilerek yazılar yazmanız, sizin eğitim seviyenizi ve genel kültürünüzü ortaya koyacaktır. Bundan dolayı bu konuya çalışılırken böyle motive olunmalıdır. Konuya çalışılırken kurallar dikkatlice okunmalı, sonra özellikle karıştıracağınızı düşündüğünüz kısımlar bir kağıda örnekleriyle beraber yazılmalıdır. Renkli kalemlerle vurgulanarak yazılmalıdır ki aklınızda kalması daha kolay olsun. Gene yazımı karıştırılan sözcükler de aynı şekilde renkli kağıtlara veya renkli kalemlerle yazılarak sürekli görülecek yerlere yerleştirilmelidir. Böylece gizil öğrenme gerçekleşecektir.
  6. Türkçe dersinde artık MEB, okuma anlama becerilerinin yanında, gördüğünü anlama ve yorumlama becerisinin de gelişmesi için görsel-grafik okuma ve sözel mantık becerileri gibi konuları müfredata ekledi. Bu becerileri de hem MEB hem de ÖSYM yaptıkları sınavlarda ölçmektedir. LGS, ALES ve KPSS gibi sınavlarda direkt bu konularda soru tarzlarına yer verilirken; YKS sınavında paragraf ve anlam bilgisi konularının sorularında örtülü şekilde ölçülmektedir. Bu sebeple bu konulardan günde en az bir test çözülmelidir ki beyninizi bu alanda eğitip düşünce tarzını şekillendirmeniz kolaylaşsın.

 

NOT: Türkçe Paragraf konusu ile ilgili de ilerleyen haftalarda detaylı bir yazı paylaşacağımız için burada paragraf konusuna değinilmedi.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.