Üniversite Tercih Dönemi Tarihleri

17.07.2019
317
A+
A-
Üniversite Tercih Dönemi Tarihleri

Üniversite Tercih Dönemi Tarihleri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Üniversite sınavına giren adaylar sınav sonuçlarını merakla beklemektedir. Bireysel olarak hayatlarının yönlendiği bu sınav, gençlerin geleceğine açılan pencereler gibidir. Her öğrenci ilgi alanına giren alanlarda öğrenim görmeli ve mezun olduktan sonra da kendi alanında ilerlemelidir. Tercih yaparken adayların en dikkat etmesi gereken konu budur. Ayrıca mezun olduktan sonra iş imkanının sınırlı olup olmamasına da bakılmalı o alanda çalışan kişilerden bilgi almalıdır.

2019 Yılı YKS Üniversitelere Tercih Tarihleri Belli Oldu Mu?

15-16 Haziran tarihlerinde YKS sınavlarına giren binlerce öğrenci sonuçların açıklanmasına çok az bir süre kaldığı şu günlerde tercihlerini ne zaman yapacaklarını merakla beklemektedir.

Sınava giren adaylar kadar ailelerin de sonuçları heyecanla beklediği bir gerçektir. ÖSYM Başkanı Aygün basın ve yayın organları aracılı ile “2019-YKS Yüksek öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandı, tercihler 23-29 Temmuz’da alınacak.” Diyerek adayların merakını giderdi.

Daha önce Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT sınavlarının soru ve cevap anahtarları ÖSYM’nin internet sitesinden yayınlanmış olsa da adaylar tam ve net puanlarını, ülke genelindeki seviyesini, hangi branşta kaç soru yapıp yapamadığı gibi kısaca daha doğru ve kesin bir şekilde öğrenmeyi merakla bekliyor.

Nasıl Tercih Yapmalıyım?

Puanınızı öğrendikten sonra tercih yapma konusunda ve tercih sıralamasında mutlaka yardım almalısınız. Tercih yapmak için küçük detayları gözden kaçırmamalıdır. Tercih dönemi bu sınav aşamasının en kritik noktasıdır. Okullar ve dershaneler adaylara bu konuda destek olacak ekip çalışmaları yapmaktadır.

Tercih edeceğiniz alanın, geçen sene minimum kaç puanla ve kaç öğrenci aldığı, bu sene kontenjanın kaç kişi olduğu, diğer üniversitelerde aynı alanın puanlarının kaç olduğu, gibi soruları sormalı ve araştırıp karşılaştırmalar yaparak kendi tercihinizi yapmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.