Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır? YKS tercihleri nasıl yapılır? 2022 YKS tercihlerinde nelere dikkat etmeli? Ek yerleştirme nedir? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

2022 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

  • Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabilirler. Adaylar tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz.
  • Adaylar, Tablo-3’teki ön lisans, Tablo-4’teki lisans programlarına; TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları, Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.
  • Adayların 24 tercih hakkı bulunmaktadır.
  • Tercihleri yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini “Puanım yeterli olmayabilir.” endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak, kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermemeniz yararınıza olacaktır.
  • Daha detaylı bilgi için 2022 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu inceleyiniz.

2022 YKS Tercih Tablosu

İlgili Diğer İçerikler :

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarı Sıralaması Şartı Olan Bölümler

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.