Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlıyor Mu?

18.02.2021
175
A+
A-
Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlıyor Mu?

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlıyor Mu?

Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor mu? Bu sorunun yanıtına yönelik YÖK tarafından 2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılı, bahar dönemine ilişkin açıklama yapıldı. Pandemi sürecinde üniversitelerde eğitimin çevrimiçi olarak kesintisiz bir şekilde devam ettiği, fakat özellikle meslek yüksekokulları, sağlık programları, sanat ve tasarım programları, mühendislik ve mimarlık gibi uygulamalı eğitimlerin ağırlıkta olduğu bölümlerde okuyan son sınıf öğrencilerinin, gerekli yeterlikleri kazanamadan mezuniyet aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişelerin kendilerine iletildiği belirtildi.

Bundan dolayı YÖK tarafından 1 milyon 300 yüz bin kişiye yakın katılımcıyla Türkiye’nin ulusal ölçekte en büyük anketi gerçekleştirildi. Anket sonuçları Sağlık Bakanlığı dâhil ilgili kurumlar ile paylaşıldı. Bu çerçevede özellikle mezun durumunda olan öğrencilerin yetkinliklerinin kazandırılmasında telafisi güç eksiklikler oluşabileceği düşünülerek uygulamalı ve teorik eğitimlerin sürdürülüş şekline dair Sağlık Bakanlığından görüş alınması uygun görüldü.

Sağlık Bakanlığının bu duruma yönelik yaptığı açıklama şu şekilde :
“Son 3 haftadır ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha dikkatli davranılmasını gerektirmektedir. Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe sebep olabileceği de unutulmamalıdır. Yükseköğretim kurumlarında uygulamalı eğitimlerde azami dikkat ile ve sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze eğitimin yapılabileceği, ancak teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak devam ettirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir.”

Bu bağlamda yapılan değerlendirmeler sonucunda Yükseköğretim Yürütme Kurulu 17.02.2021 tarihli toplantısında üniversitelerde yüz yüze eğitim ile ilgili şu kararları aldı :

  1. Uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabileceği,
  2. Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması,
  3. Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması,
  4. Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlandırılması,
  5. Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olması hasebiyle rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi hususları bütün devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarımıza bugün bir resmi yazı ile bildirilmiş ve 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine ilişkin alınacak kararlarda Yükseköğretim Kurulunca, yükseköğretim kurumlarına tanınmış olan inisiyatifler çerçevesinde Sağlık Bakanlığının yukarıda zikredilen görüşleri dikkate alınması hususunda gereğinin yapılması istenmiştir.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya ve anket sonuçlarına resmî internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.