Üniversiteye Girişte Özel Yetenek Sınavı Kalktı Mı?

Üniversiteye Girişte Özel Yetenek Sınavı Kalktı Mı?

 

10 Ekim Perşembe günü YÖK Genel Kurulu’nda yapılan toplantıyla hayata geçirilen kararda özel yetenekle alım yapan bazı üniversite programlarına 2020 YKS itibariyle merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacağı duyuruldu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,  yaptığı açıklamayla konuya açıklık getirdi. Başkan, özel yetenekle öğrenci alan 128 programdan yalnızca 14 tanesine merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınmasına karar verildiğini ve bu programların hâlihazırda zaten merkezi yerleştirmeyle de öğrenci aldığını belirtti.

Bu karar kapsamında artık YKS puanı ile öğrenci alacak 14 yükseköğretim programı şunlar: Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı.

Diğer yandan YÖK’ün almış olduğu bir diğer karar ise özel yetenekle öğrenci alan bazı Eğitim Fakültesi bölümleriyle ilgili. Özel yetenekle alım yapan öğretmenlik bölümleri için 2020 TYT sıralamasında ilk 800 bine girmiş olma şartı getirildi. Bu kapsamda TYT’de adayların en düşük baraj puanı olan 150 puanı geçmeleri gerekecek. Öğrenciler ilk 800 bine girip daha sonra okulların özel yetenek sınavına girme hakkını elde edecekler.

Öğrencilerin bu durumla ilgili iki yıl önceden bilgilendirildiği belirtildi. Bazı bölümleri kapsayan bu uygulamalar için Saraç, özel yetenekle öğrenci alımının kalkmadığını ve bu yolla alım yapmaya devam eden 114 bölüm olduğunu, belirtti.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.