Verimli Ders Programı Hazırlamanın Yolu

05.09.2019
447
A+
A-
Verimli Ders Programı Hazırlamanın Yolu

Verimli Ders Programı Hazırlamanın Yolu

Herkes öğrencilik hayatında en az bir kez rehberlik servisine gitmiş ve ders çalışma programı hazırlatmıştır. Ya da kendisi bir program hazırlamıştır. Bu programları incelediğimizde ortak noktalarının keskin bir şekilde belirlenmiş saat aralıkları olduğunu görürüz. Halbuki hayatımız bu kadar keskin ve kurallı değildir. Bu sebeple ders çalışma programı hazırlanırken net saat aralıkları yerine esnek ve gün içinde çalışılması gereken ders/konu net bir şekilde belirlenmeli, çalışılacak şeye ne kadar süre ayrılması gerektiği üzerinde durulmalıdır.

Çalışılacak ders/konu belirlendikten sonra çalışma yönteminin belirlenmesi gerekir. Aynı konuya yazarak çalışacak birisiyle okuyarak çalışacak birisinin eşit sürede çalışmaları pek mümkün değildir. Bu yüzden herkes için aynı hazırlanmış standart bir ders programı sağlıklı işlemeyecektir.

Ders programının kendini tanımadan hazırlanması durumunda başarısızlık hissi ortaya çıkacaktır. Günde 2-3 saat ders çalışan birisi, günde 5-6 saat çalışacakmış gibi bir program hazırlarsa bu program sürdürülebilir olmayacaktır. Hem başaramama hissi kuvvetlenecek hem de kendine olan güveni azalacaktır.

Özetle verimli bir ders programı için öncelikle kişinin kendini tanıması, hedefini ortaya koyması ve etkili öğrenme yöntemini belirlemesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.