Wikipedia Açıldı!!!

16.01.2020
872
A+
A-
Wikipedia Açıldı!!!

Wikipedia Açıldı!

29 Nisan 2017 tarihinden bu yana Türkiye’de erişime kapatılan Wikipedia sitesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğu sonucuna vararak sitenin açılmasına yönelik karar almıştı. Ardından bu durum yerel mahkemeye gönderildi ve BTK’ya bildirildi. Böylece dün akşam itibariyle 2017’den beri kapalı olan site erişime açıldı.

Wikipedia sitesine erişimin engellenmesinin sebebi, Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla birlikte göstermesinden dolayı ortaya çıkmıştı. Bu sebeple de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca 29 Nisan 2017 tarihi itibariyle siteye erişim yasaklanmıştı.

Wikipedia’nın Türkiye’de erişiminin yasak olduğu bu süreçte, Facebook üzerinden #wemissturkey (Türkiye’yi özledik) hasthang ile bir kampanya başlatılmıştı.

Wikipedia’ya Gelen Yenilikler Neler?

İlk olarak ön izleme özelliğinin geldiğini söyleyebiliriz. Bu özellik sayesinde okunmak istenen makalenin konusuna tıklamadan önce kısaca onunla ilgili bilgi edinilebilmektedir. Makale size fayda sağlamayacak ya da tam olarak aradığınız şey değilse vakit kaybetmeden bir sonrakine geçebileceksiniz.

İkinci olarak mobil için karanlık mod özelliğinin gelmesidir. İPhone ve iPad kullanıcıları için “Dark Mode”  (Karanlık Mod) özelliği sayesinde telefonlarda pil tasarrufu yapılmış olunuyor.

Wikipedia Nedir?

Kullanıcılar tarafından ortak bir şekilde içerikler oluşturan ve de hemen hemen her dilde yayın yapan ücretsiz, özgür, bağımsız, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedi ağıdır. Yazılan içeriklere sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. Yazılanlar kullanıcılar tarafından şekillendirildiği için verilen bilgilerle ilgili %100 doğrudur demek yerinde değildir. Gene de insanların kolektif şekilde oluşturduğu bu ağ bilgi edinmek açısından önem teşkil etmektedir.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.