Wikipedia Açılıyor Mu?

26.12.2019
1.353
A+
A-
Wikipedia Açılıyor Mu?

Wikipedia Açılıyor Mu?

29 Nisan 2017 tarihinden bu yana Türkiye’de erişime kapatılan Wikipedia sitesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi bugün karar aldı. Aldığı kararla sitenin tamamına erişimin engellenmesinin “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğu sonucuna vardı.

Wikipedia Vakfı, Türkiye’deki erişim yasağından dolayı AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Bugün Yüksek mahkeme bu başvuruyu ele alarak karara bağladı. Anayasa’nın 26. maddesiyle güvence altına alınan “ifade özgürlüğü”nün ihlal edildiği kararını oy çokluğuyla, 6’ya karşı 10 oyla aldı. Alınan karar uygulanmak üzere Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi.

Wikipedia sitesi, internet ansiklopedisi olarak kullanılan bir sitedir. Bu siteye erişimin engellenmesi durumu Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla birlikte göstermesinden dolayı ortaya çıkmıştı. Bu sebeple de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca 29 Nisan 2017 tarihi itibariyle siteye erişim yasaklanmıştı.

Wikipedia Nedir?

Kullanıcılar tarafından ortak bir şekilde içerikler oluşturan ve de hemen hemen her dilde yayın yapan ücretsiz, özgür, bağımsız, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedi ağıdır. Yazılan içeriklere sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. Yazılanlar kullanıcılar tarafından şekillendirildiği için verilen bilgilerle ilgili %100 doğrudur demek yerinde değildir. Gene de insanların kolektif şekilde oluşturduğu bu ağ bilgi edinmek açısından önem teşkil etmektedir.

 

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.