Yakup Kadri Karaosmanoğlu Eserleri

23.12.2020
89
A+
A-
Yakup Kadri Karaosmanoğlu Eserleri

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Eserleri

Yakup Kadri Karaosmanoğlu eserleri ve içerikleri ile ilgili bu yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu 1922-1956 yılları arasında dokuz roman yayımlamıştır. Bu romanların en önemli özelliği, yaşadığı döneme tanıklık etmesidir. “Nehir roman” diye tabir edeceğimiz birbirinin devamı niteliğinde olan eserler, Türk toplumunun 75 yıllık siyasi ve tarihî durumunu gözler önüne serer. Bunu yaparken biraz kötümser bir çerçevede konuları ele aldığını söyleyebiliriz.

Eserlerini, ele aldığı olaylar bakımından kronolojik olarak sıraladığımızda; Bir Sürgün, Hep O Şarkı, Kiralık Konak, Sodom ve Gomore, Nur Baba, Hüküm Gecesi, Yaban, Ankara, Panorama I-II şeklindedir.

Eserlerin yayımlanma sırasına göreyse; Nur Baba (1922), Kiralık Konak (1922), Hüküm Gecesi (1927), Sodom ve Gomore (1928), Ankara (1934), Yaban (1936), Bir Sürgün (1937), Panorama (1953), Hep O Şarkı (1956).

Yakup Kadri Eserlerinin Konusu

 • Kiralık Konak : Tanzimat Dönemi’nde ortaya çıkan yeniliklerin sonucu olarak kuşaklar arasında çıkan çatışmalar anlatılır. Karakterlerden Naim Efendi, eskiyi temsil ederken Servet Bey ve Seniha yenilikleri temsil eder. Fakat bu iki karakter Batılılaşmayı yanlış anlamıştır. Kitapta yer alan Hakkı Celis ise Seniha’yı karşılıksız seven ama bir süre sonra bu insanlardan uzaklaşmak için cepheye gidip şehit olan bir karakterdir. Romanın karakterleri: Naim Efendi, Seniha, Servet Bey ve Hakkı Celis.
 • Sodom ve Gomore : İşgal altındaki İstanbul’da yaşayan insanların, ahlaken çöküşü anlatılır. İstanbul bu yönüyle Tanrı’nın lanetlediğine inanılan Sodom ve Gomore şehirlerine benzetilir. Romanda Leyla, babası Sami Bey tarafından alafranga bir şekilde yetiştirilmiş ve ahlaki yönden çöküntüye uğramış bir karakterdir. Necdet, Leyla’nın çekingen ve bazı şeylerin farkında olan nişanlısıdır. Cemil, romandaki ahlaki yönü ve vatanseverliği temsil etmektedir. Romanın şahıs kadrosu: Sami Bey, Leyla, Necdet, Cemil ve Kaptan Gerald Jackson Read.
 • Yaban : Kurtuluş Savaşı yıllarındaki aydın- köylü çatışmasını anlatır. Birinci Dünya Savaşı’nda kolunu, vatanı için kaybetmiş olan Ahmet Celal, emir eri  Mehmet Ali ile beraber onun köyüne yerleşir. Burada köylülerin ülkedeki işgallere karşı kayıtsız kalması ve Ahmet Celal’i “Yaban” olarak nitelendirmeleri onu derinden üzer. Romandaki karakterler: Ahmet Celal, Salih Ağa, Mehmet Ali, Bekir Çavuş, Emine.
 • Nur Baba : Tekkelerin toplumda neden olduğu yıkımlar, Bektaşi tarikatındaki bozulmalar üzerinden aktarır. Bir dergâhın şeyhi olan Nur Baba, eski aşkı ve ünlü bir ailenin kızı olan Ziba Hanım sayesinde tanınır. Nigar Hanım, evli bir kadın olmasına rağmen kocasını ve çocuklarını terk ederek Nur Baba’nın yanına gelir. Zaman içinde Nigar Hanım eski güzelliğini kaybetmesiyle Nur Baba’nın ilgisi başka kadınlara kayar. Kitabın karakterleri: Nur Baba, Ziba Hanım ve Nigar Hanım’dır.
 • Hüküm Gecesi : Romanda, II. Meşrutiyet’ten sonraki parti kavgaları ve siyasi yozlaşmalar anlatılır. Ahmet Kerim, muhalif bir gazetecidir. Yazılarıyla İttihat ve Terakki’ye karşı cephe almıştır. Aynı amaçta olan Ahmet Samim’in de yakın dostudur. Olaylar 1908-1911 yılları arasında geçmektedir. Bu dönemde İttihat ve Terakki ile muhalefet arasında siyasi bir çekişme yaşanmaktadır. Romanın karakterleri : Ahmet Kerim, Ahmet Samim ve Samiye.
 • Ankara : Eserin ilk bölümünde savaş yıllarındaki Ankaragözler önüne serilir. İstanbul’dan gelen Selma Hanım, kocası Nazif Bey’in etkisiyle bir zamanlar yadırgadığı Milli Mücadele’ye inanır, ancak bu sefer de kocası Sakarya Muharebesi’nden korkarak kaçmanın yollarını aramaya başlar. Selma Hanım hemşirelik yaparak Binbaşı Hakkı Bey’le birlikte mücadeleye katkı sağlar. Kitabın ikinci bölümde, hürriyet yıllarının Ankara’sı anlatılır. Bu bölümde, Binbaşı Hakkı Bey’le Selma Hanım evlenir. Üçüncü bölümde ise, hürriyet ruhu ile yetişen aydın gençler gözler önüne serilir. Bunlardan birisi olan Neşet Sabit ile Selma Hanım 3. evliliğini yapar ve mutluluğu yakalar. Romanın karakterleri; Selma Hanım, Nazif Bey, Binbaşı Hakkı Bey, Neşet Sabit’tir.
  Diğer eserlerinin kısaca konusu :
 • Panorama 1-2 : Birinci kitapta, Cumhuriyet’in ilanından sonraki devrimlerin topluma yansıması anlatılır. İkincide ise Atatürk’ün ölümünden sonraki yıllar anlatır.
 •  Bir Sürgün : 2. Abdülhamit’e karşı Paris’e kaçan Jön Türkler anlatır.
 • Hep O Şarkı : Abdülaziz dönemindeki toplumsal yaşam anlatılır.

Yakup Kadri ile ilgili daha detaylı bilgi için “Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kimdir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.