Yapay Zeka Nedir?

30.09.2019
657
A+
A-
Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insanlara özgü davranışları sergileyebilen ve mantıksal akıl yürütmeyi gerçekleştirerek birçok beceriyi yapabilen yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Yapay zekanın gelişimi 1940’lara kadar uzanmakta olup geliştirilmesinin amacı bilgisayarların ve mekanik aletlerin insanların yapabildiği birçok şeyi yapabilir hale gelmesidir.

Yapay zeka sistemleri geliştirilirken birçok karmaşık insan davranışı analiz edilip gözlemlendikten sonra bu sisteme tek tek işlenmektedir. İnsanların çok kolay bir şekilde yapabildikleri bazı şeyler için yapay zekaya bu durumu uzun uzun tanımlamak gerekmektedir. Aynı yeni doğmuş bir bebeğe her şeyi yeni baştan öğretmek gibi her şey sisteme kodlanmaktadır.

Yapay zekayı, basit bir şekilde ve tek düzlemde ele almak yanlış olacaktır. Makine öğrenimi ve derin öğrenme gibi boyutları bulunmaktadır.  Makine öğrenimi, mantıksal işlemleri yürütebilmesi iken derin öğrenme boyutu ise öğrenilenlerden çıkarımda bulunarak kendi kurallarını ortaya koymasıdır.

Bunları yapabilmesi için bilgi yüklemesi yapılarak nedenlendirme, sorun çözme, algılama, öğrenme ve planlama gibi aşamalardan geçmesi gerekmektedir.

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılıyor?

Yapay zeka, yaptığı sınıflandırma ve öngörüde bulunma özellikleri ile ticari alanlarda ve teknolojik ürünlerin içerisinde kullanılmaktadır. İlgilendiğiniz alanlardan ve yapmış olduğunuz alışverişlerden yola çıkarak size hoşunuza gidecek benzer şeyler sunmakta ya da oluşabilecek tehditleri analiz ederek güvenliği sağlayabilmektedir. Kullanımı ile ilgili başlıca örnek verebileceğimiz alanlar ise:

Google Now, Apple Siri gibi sanal asistanlık alanında, arama motorlarında, alışveriş sitelerinde, oyunlarda, sürücüsüz araçlarda, güvenlik için dolandırıcılığı önleme amaçlı antivirüs yazılımlarında,  akıllı ev sistemlerinde vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Gelecekte Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Hakkında birçok korku senaryosu bulunan yapay zeka ile ilgili ünlü Profesör Stephen Hawking karamsar bir tablo çizerek “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz.” demiştir ve insanlığın sonunu yapay zekanın getireceğine dair bir iddia ortaya atmıştır.

Tabi ki herkes Hawking kadar karamsar bir tablo çizmemektedir. Bazı bilim adamları ve uzmanlar yapay zeka sayesinde insanların yapmış olduğu hataların en alt seviyeye ineceğini ve böylece daha güvenilir durumların ortaya çıkacağını belirtmekteler. Mesela; sağlık sektöründe yapay zekanın yardımıyla yapılacak bir operasyonda daha az hata olacağı ve kısa sürede müdahale edilebileceği ve gene insan kaynaklı kazalardan dolayı ortaya çıkan yaralanma ve ölüm oranlarının sürücüsüz araçlarda yapay zekanın yönlendirmesiyle azalacağı öngörülmektedir.

                                         

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.