Yarıyıl Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

23.01.2023
376
A+
A-
Yarıyıl Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

Yarıyıl Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

Yarıyıl tatilini verimli geçirmenin yolları neler? Yarıyıl tatilinde neler yapılabilir? Sömestir tatilinde neler yapılmalı? Sınav yılında yarıyıl tatili nasıl değerlendirilmeli? YKS adayları yarıyıl tatilinde neler yapmalı? LGS adayları yarıyıl tatilinde neler yapmalı? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

20 Ocak 2023 Cuma günü itibarıyla karnelerini alan öğrenciler için yarıyıl tatili başladı. 6 Şubat 2023 Pazartesi günü de 2. dönem için ders zili çalacak ve okullar açılacak. Peki öğrenciler bu tatil dönemini nasıl geçirmeli?

Ara sınıflar yarıyıl tatilini ilk dönemi değerlendirerek eksiklerini belirleyip bunları tamamlamak için günlük 3 – 4 saatlik ders çalışma planı yaparak geçirebilirler. Geri kalan vakitte ise kitap okuyarak, hobilerine vakit ayırarak ve dinlenerek geçirebilirler.

Sınav yılında birçok öğrenci hem okul hem de sınav hazırlığını bir arada götürmekte zorlanıyor. Bunun için sınava hazırlık sürecinde tatiller çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle sınava hazırlanan adayların tatil sürecinde yapması gerekenler :

 • Sınava hazırlanan bir öğrenci için tatil demek eksikleri tamamlamak için büyük fırsat demek!
  Tatil sürecinde uyku düzeninizi bozmamaya dikkat edin. Evet bu süreçte dinlenmeye de ihtiyacınız var fakat bu gece geç saatlere kadar oturup gündüz öğlene kadar yatmanız anlamına gelmiyor. Aksine bir düzen içinde, hem dinlenip hem de ders çalışarak tatili verimli geçirebilirsiniz.
 • Her şeyin başı plan, program ve çalışmak!
  Öncelikle bir ders çalışma programı hazırlayın. Bu programda özellikle eksiğinizin fazla olduğu konulara ve derslere daha fazla yer verin. Geride kalan konular için tekrar çalışması yapın. Eğer bunları planladıktan sonra programınızda vakit kalıyorsa gelecek konulara yönelik çalışmalara yer verebilirsiniz.
 • İyi hoş da eksikleri nasıl belirleyeceğiz?
  Eksikleri belirlemek için sarmal şekilde hazırlanmış ders denemelerinden yararlanabilirsiniz. Ders ders çözeceğiniz denemelerden yola çıkarak eksik konularınızı belirleyebilirsiniz. Bunun dışında ilk dönemde en çok zorlandığınız notunuzun düşük olduğu dersi de ele alabilirsiniz.
 • Yolun tam olarak hangi aşamasında yer alıyorsunuz?
  Bunu öğrenmek için 2 adet genel deneme çözün ve şu ana kadar geldiğiniz noktayı görün. Bu hızlanmanızı ve yolunuzu görmenizi sağlayacaktır.
 • İlerlemek için gerekli motivasyonu bulmanın yolu sevdiklerinizle vakit geçirmekten ve sevdiğiniz etkinliklere zaman ayırmaktan geçer!
  Sevdiklerinizle birlikte yapmaya vakit bulamadığınız o etkinlikleri yapabilirsiniz. Düzenli spor yapabilir, okumaya fırsat bulamadığınız kitapları okuyabilir, film ve dizi izleyebilirsiniz. Bu süreçte yapacağınız her etkinlik tatil sonrası yoğun dönem için motivasyon sağlayacaktır. Bazen ilerlemek ve bir sonraki aşamaya odaklanabilmek için kafa dağıtmak, farklı şeylerle ilgilenmek gerekir.

YKS Adayları İçin Deneme Önerisi :

TYT’nin 4 Star Denemesi : İçerisinde MUBA, Ders Koçu, Mutlak Başarı ve Öğrencim Serisi olarak 4 önemli yayından 4 farklı deneme bulunmaktadır.

DERS KOÇU TYT Matematik 12’li Deneme Sınavı

DERS KOÇU TYT Türkçe 12’li Deneme Sınavı

DERS KOÇU TYT Fen Bilimleri 12’li Deneme Sınavı

DERS KOÇU TYT Soyal Bilimler 12’li Deneme Sınavı

LGS Adayları İçin Deneme Önerisi :

MUBA Mutlak Başarı Serisi Denemeleri :

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 12’li Hedef Deneme

Fen Bilimleri 12’li Hedef Deneme

Matematik 12’li Hedef Deneme

Türkçe 12’li Hedef Deneme

İlgili Diğer İçerikler :

YKS Adayları İçin Yarıyıl Tatili

LGS Adayları İçin Yarıyıl Tatili

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.