Yazılı Sınavlar Ortak Yapılacak! 1. Dönem Sınav Tarihleri Güncellendi!

Yazılı Sınavlar Ortak Yapılacak! 1. Dönem Sınav Tarihleri Güncellendi!

Yazılı Sınavlar Ortak Yapılacak! 1. Dönem Sınav Tarihleri Güncellendi!

Yazılı sınavlar ortak yapılacak! Yazılı sınavlar ne zaman yapılacak? Sınav tarihleri e-Okul üzerinden öğrenilebilecek mi? İlkokulda yazılı sınav yapılmayacak! İlkokul 4. sınıflarda yazılı sınav yapılmayacak! Türkçe ve edebiyat derslerinde yazılı sınav yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre okullarda “sınav haftası” uygulaması yapılacak. Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı, öğretim yılı başında ilan edilecek.

Ülke il/ilçe ve okul genelinde ortak yazılı sınavlar yapılabilecek. Uygulamalı sınavlar hariç, öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkan vermek üzere birden fazla şubede okutulan derslerin sınavlarının ortak yapılması esas olacak.

Okullarda yapılacak ortak yazılı sınavların soruları konu soru dağılım tablosuna göre hazırlanacak. Konu soru dağılım tablosu il sınıf/alan zümreleri ve Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü ile oluşturulacak.

Bakanlıkça öğretim yılı başında hangi sınıf ve derslerden ortak sınav yapılacağı duyurulacak. Ortak yazılı sınavlar okullarda öğretmenler tarafından uygulanıp değerlendirilecek.

Yazılı Sınav Tarihleri

Sınav tarihleri öğretim yılı başında okullar tarafından e-Okuldan ilan edilecek. 2023 -2024 Sınav Haftası Takvimi Güncellendi! Okullarda gerçekleştirilen cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarının daha etkin ve verimli gerçekleştirilmesi amacıyla 1. dönem 1. sınav tarihleri güncellendi.

  • 1. dönem 1. sınavlar: 30 Ekim – 10 Kasım 2023
  • 1. dönem 2. sınavlar: 25 Aralık 2023 – 5 Ocak 2024
  • 2. dönem 1. sınavlar: Mart ayı son haftası ile Nisan ayı ilk haftası
  • 2. dönem 2. sınavlar: Mayıs ayı son haftası ile Haziran ayı ilk haftası aralığında yapılacak.

İlkokul 4. Sınıflarda Yazılı Sınav Yapılmayacak!

Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi sürekli takip edilecek. Öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları ile takip edilecek.

Böylece, ilkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması yapılmayacak. 4. sınıflarda öğrenci notları öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek.

Sınav haftasında okullarda ders işlenmeye devam edilecek.

Her dersten her dönem iki sınav yapılacak. Haftalık ders saat sayısı altı ve üzeri olan derslerde il sınıf/alan zümrelerince karar alınması durumunda üçüncü sınav yapılabilecek.

Her sınavdan sonra öğrencilerin eksikliklerinin tespiti için sınav analizleri gerçekleştirilecek.

Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders öğretmeni ve eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri tarafından yeniden değerlendirilerek, sınıf içi telafi uygulaması yapılacak.

Türkçe ve Yabancı Dil Dersleri Yazılı ve Uygulamalı Yapılacak!

Türkçe/Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinin sınavları; dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak.

İlkokullarda öğrencilerin Türkçenin doğru ve güzel kullanımını geliştirmek amacıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin izlenmesi ve geliştirilmesine yönelik özel olarak geliştirilen ölçme araçları kullanılacak.

Öğretmenler tarafından ünite/tema ve/veya konu sonlarında öğrenciye geri bildirim vermek amacıyla kısa süreli sınavlar yapılabilecek. Bu sınavlar notla değerlendirilmeyecek.

Daha detaylı bilgi için www.meb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.