Yazın En Sıcak Hali Ağustos’ta Okunabilecek Kitaplar

16.08.2020
307
A+
A-
Yazın En Sıcak Hali Ağustos’ta Okunabilecek Kitaplar

Yazın En Sıcak Hali Ağustos’ta Okunabilecek Kitaplar

Ulduz ve Kargalar / Samed Behrengi

+7 Yaş

Ulduz, üvey annesi ve babasıyla yaşayan küçük bir kızdır. Bir gün evlerinin bahçesine anne bir karga gelir. Ulduz ile tanışıp arkadaş olurlar. Kısa bir süre sonra anne karga, yavrularından birini Ulduz’a bakması ve arkadaşlık etmesi için getirir. Fakat üvey annesi kargalardan hiç hoşlanmamakta ve balıklarını yedikleri gerekçesiyle onları öldürmeye çalışmaktadır. Arkadaşı Yaşar, kargalar konusunda Ulduz’a yardımcı olacaktır.

  • Bir çocuğun gözünden iyiyle kötü arasındaki farkı algılayıp, hayvan sevgisini içinizde hissedip, sıcacık arkadaşlık ilişkilerine şahitlik edeceksiniz.

Momo / Michael Ende

+9 Yaş

“ Zaman, yaşamın kendisidir.
Ve yaşamın yeri yürektir.”

Momo, kimsesi olmayan küçük bir kızdır. Eski bir tiyatro harabesine yerleşen Momo’yu, tüm mahalle halkı benimser. Bu küçük kızın, muhteşem bir dinleme yeteneği vardır. Kimseyi yargılamadan sadece dinler. Bu sebeple de mahalle halkının bir derdi olduğunda ilk gittikleri kişi, Momo’dur.

Günlerden bir gün hayaletimsi varlıklar yani “duman adamlar” ortaya çıkar. Bunlar insanların zamanını çalan varlıklardır. Onları durduracak tek kişi ise Momo’dur.

  • Dinlemenin önemi, hayal gücü ve zaman kavramı ile ilgili farkındalık kazanmanıza yardımcı olacak bir kitap.

Martı Jonathan Livingston / Richard Bach

+12 Yaş

Kendisine verilmiş kanatların sadece karnını doyurması için verildiğine inanmayan Martı Jonathan, bir gün martı sürüsünden isyan ederek ayrılır. O günden itibaren tüm gücüyle daha hızlı ve mükemmel uçmak için çaba sarf eder. Özgürlük ve öğrenme tutkusu, onun güçlenmesini sağlar.

Yalnız kaldığı günlerin ardından kendisi gibi düşünen martılar olduğunu görür. Onlara yardım etmek için elinden geleni yapar. Martı Jonathan, verdiği emeklerin sonucunda tüm martılar arasında büyük bir saygınlık kazanır ve bir efsane olur.

  • Var olan imkânları elimizden geldiğince daha da geliştirerek neler yapabileceğimizi, merak ve öğrenme tutkusu sayesinde nasıl değişim ve gelişim gösterebileceğimizi gözler önüne seren bir kitap.

Bülbülü Öldürmek / Harper Lee

+13 Yaş

“İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma,
bülbülü öldürmek günahtır.”

Scout Finch, ağabeyi Jem ve babası Atticus ile birlikte Amerika’nın taşra kısmında yaşayan bir kızdır. Scout’un babası avukattır. Bir gün babasına Tom Robbinson, adlı bir siyahinin davası gelir. O dönemde siyahilere kötü gözle bakılarak ayrımcılık yapılmaktadır. Baba Atticus, tüm ön yargıları bir kenara bırakarak bu adamın davasını alır.

  • Kitapta ön yargılar sebebiyle insanlar hakkında yaptığımız yanlış çıkarımlar; ırkçılığın, ayrımcılığın ve eşitsizliğin ne kadar kötü bir şey olduğu küçük bir kızın gözünden bizlere aktarmaktadır.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç / Hüseyin Rahmi Gürpınar

+13 Yaş

Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyaya çarpacağı haberi üzerine, kulaktan dolma bilgilerle insanlar telaşa kapılır. Bu durum üzerine İrfan Galip, mahalledeki kadınları bilgilendirme amacıyla toplantılar yapmaya başlar. Bir gün bu toplantılardan sonra kültürlü bir kadından mektup alır. Kadınlarla ve evlilikle ilgili ön yargısını bu mektuplar sayesinde kıran İrfan Galip, bu kadınla kısa bir süre sonra tanışır.

  • Cahilliğin ve hurafelerin insanları düşürdüğü komik haller, mizahi bir üslupla bizlere aktarılırken eğleneceğiniz; bir yandan da birçok batıl inancı ve cehaleti sorgulamanızı sağlayacak bir kitap.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.