Yeni Tatil Sistemi Nasıl Olacak ?

20.09.2019
304
A+
A-
Yeni Tatil Sistemi Nasıl Olacak ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2019-2020 eğitim öğretim yılında tatil sürelerinde ve tatil tarihlerinde değişiklikler olacağını duyurmuştu.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

MEB resmi tarihinde 2019-2020 Eğitim- Öğretim yılının 9 Eylül Pazartesi başlayacağını duyurdu.

Yeni Sisteme Göre Tatiller Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir eğitim öğretim takvimi modeli belirledi. Yeni modeldeki amaç okul zamanlarının ve tatillerinin daha dengeli ve verimli hale gelmesini sağlamak. Eski modele göre 13 hafta olan yaz tatilinin öğrencileri okuldan uzaklaştırması ve okula bağlılığı olumsuz etkilemesi nedeniyle 11 hafta olarak düzenlenmiştir.  Öğrencileri tatilinden alınan 2 haftalık süreç ise eğitim ve öğretimin başlamasıyla ilk yarıyılda kasım ayında bir haftalık tatil, ikinci yarıyılda ise nisan ayında bir haftalık ara tatil olarak verilecektir.

18-22 Kasım 2019’da da ilk yarıyılda ilk ara tatil yapılacak. Tatil süresi, hafta sonu ile birlikte 9 gün. Yarıyıl tatili ise 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. Tatil süresi, hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün. 6-10 Nisan 2020 tarihlerinde ise ikinci ara tatil verilecek. Tatil süresi ilk ara tatil gibi hafta sonuyla birlikte 9 günlük bir süredir. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Yeni modele göre okullar bir hafta erken açılıp bir hafta geç kapanacak. Fakat bu süre toplam tatil süresini azaltmayacaktır.

Bunun yanı sıra bir ana tema başlığında; bilim, kültür, sanat ve spor alanında etkinlikler planlanacak. Çocukların ara tatillerde huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri, okul kulüp çalışmaları gibi toplumsal fayda çalışmaları yapmalarına imkân tanınacak. Okul öncesi, ilkokul 1.sınıf, ortaokul 5. Sınıf ve ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerine uygulanan “Oryantasyon Eğitimi” okul açılmadan önceki hafta hayata geçirilmeye devam edecek.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.