Yeni Yıla İlk ve Son Giren Ülkeler Hangileri?

31.12.2019
946
A+
A-
Yeni Yıla İlk ve Son Giren Ülkeler Hangileri?

Yeni Yıla İlk ve Son Giren Ülkeler Hangileri?

Coğrafi açıdan baktığımızda; ülkelerin meridyenler üzerindeki konumlarının değişiklik göstermesinden kaynaklanan saat farklılıkları, yeni yıla giriş saatlerinde değişikliğe yol açmaktadır. Daha doğuda yer alan bir ülke yeni yıla erken girerken daha batıda olan bir ülke daha geç girmektedir.
Peki, ilk olarak yeni yıla giren ülke ve en son olarak yeni yıla giren ülke hangisi?

Yeni Yıla İlk Giren Ülkeler

Yeni yıla ilk giren ada ülkeleri, Pasifik’teki Kiribati ve Samoa’dır. Bu yerler Türkiye saatiyle 12.00’de yeni yıla girmiş oluyorlar.

Sonrasındaysa ilk girenler arasında, Yeni Zelanda ve Avustralya gelmektedir. Güney Yarım Küre’de yer alan bu ülkeler yılbaşında yaz mevsimini yaşamaktadır. Bu sebeple bizim alışkın olduğumuz görüntülerden farklı bir şekilde yeni yılı karşılamaktadırlar. Türkiye saatiyle Yeni Zelanda 14.00, Avustralya ise 16.00 itibariyle yeni yıla girmiş oluyor. Özellikle Avustralya’nın önemli şehirlerinden biri olan Sidney, dünyada yeni yıl kutlamalarını en gösterişli şekilde organize eden ülkelerden birisi. Binlerce kişi Sidney’deki havai fişek gösterilerini izleyerek yeni yıla girmek için şehre akın etmektedir.

Bu ülkelerden sonra sırasıyla; Japonya, Tayvan, Çin ve Rusya’nın doğusundaki Anadyr, Funafuti, Yaren, Tarawa, Majuro gibi yerler ilk olarak yeni yıla giren yerler arasındadırlar.

Yeni Yıla En Son Giren Ülkeler

Yeni yıla ilk giren ülkeler bunlarken son giren bazı ülkeler ve yerler ise; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Cook Adaları ve Hawaii’dir.
Kimsenin yaşamadığı Baker ve Howland Adaları da en son olarak yeni yılı karşılayan yerlerdir. Bu adalar yaklaşık olarak Türkiye’den bir gün sonra saat 15.00’te yeni yıla girmektedir.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.