Yerli Otomobilimiz : TOGG

28.12.2019
1.214
A+
A-
Yerli Otomobilimiz : TOGG

Yerli Otomobilimiz : TOGG

TOGG ismi verilen yerli otomobilin adının açılımı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’dur. Otomobilin tanıtımının teması  “Yeniliğe Yolculuk Buluşması”  olarak belirlendi. Gebze’de yapılan lansmana Cumhurbaşkanı, bakanlar, sivil toplum kuruluşları ve sektörün önde gelen isimleri katıldı.

Milli otomotiv endüstrisi için önemli bir adım olarak görülen bu girişim, dünya piyasaları için de öncü olacağa ve ilklere imza atacağa benziyor. TOGG, 2022 yılında C-SUV modeli pazara çıktığında, Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli, sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek C-SUV modeli, bu ilklerin yanı sıra sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi ve en iyi hızlanma performansına sahip olması gibi özellikleriyle de rakiplerinin önüne geçecek.

2021 yılında fabrikası tamamlanarak açılışı gerçekleştirecek ve 2022 yılında da ilk aracın banttan indirilmesi hedeflenmektedir.

Yerli Otomobilin Özellikleri Neler?

Segmentinin en uzun aks mesafesine sahip otomobilin teknik özelliklerine ilişkin bilgiler de ilk kez paylaşıldı. Buna göre, “Türkiye’nin Otomobili” 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Tasarımında Anadolu’dan da esintiler bulunan otomobilde lale figüründen yararlanıldı. Otomobilin ön ızgarasında ve jantlarında modernize edilmiş bir şekilde işlenmiş lale figürü bulunmaktadır.

C-SUV, C-SEDAN, C-HATCHBACK, C-MPV ve B-SUV olarak belirlenmiş 5 modeli olan aracın tasarımı İtalyan Pininfanira tarafından konsept tasarım olarak hazırlanmıştır.

2022 yılında doğuştan elektrikli ve güncel otonom seviyesine sahip, orta büyüklükte (C segmenti) sportif çok amaçlı otomobilimizi yollarda göreceğiz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.