Yıldız Kenter Kimdir?

18.11.2019
799
A+
A-
Yıldız Kenter Kimdir?

Yıldız Kenter Kimdir?

1928 yılında doğan Yıldız Kenter, çocukluk yıllarından beri tiyatroya ilgi duydu. İlginç bir hayatı olan Kenter’in babası Türk, annesi İngiliz’dir. Tiyatroya ilk adımını Ankara Çocuk Tiyatrosu’nda attı. Ardından konservatuvara gitmek için ailesiyle mücadeleye girdi ve bunun sonucunda gizlice Ankara Devlet Konservatuvarı’na kaydını yaptırdı. İlk kez sahneye çıkışı 1948 yılında Shakespeare’in On İkinci Gece oyunuyla oldu. 11 yıl Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı ve İstanbul’a giderek öğretim üyesi olarak görev aldı.

Kenter, Rockefeller bursunu kazanarak Amerika’da ve İngiltere’de tiyatro ve oyunculuk teknikleri üzerine eğitim aldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştıktan sonra 1962’de kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile “Kent Oyunculuğu Topluluğu”nu kurdu. 1968’de ise Kenter Tiyatrosu’nu İstanbul’da kurarak “Kent Oyuncuları” olarak oyunlarını burada sahnelemeye başladı. Böylece de tiyatro adına büyük bir adım atmış oldu.

1981 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görüldü. Birçok ülkeden kendisine ödül verildi. Bunlardan birisi de Finlandiya Kadın Kuruluşu tarafından “Yüzyılın En Başarılı Yüz Kadınından Biri” ödülüydü. Kendisine 1995 yılında Kültür Bakanlığı tarafından tiyatro sanatına katkılarından dolayı “Onur Ödülü” verildi. 1998 yılında yaşam boyu tiyatro sanatına katkısından dolayı Muhsin Ertuğrul “Onur Ödülü” ve Cumhurbaşkanlığı “Büyük Kültür ve Sanat Ödülü” verildi.

Sanatçı 100’ün üstünde tiyatro oyununda yer aldı ve 20’nin üstünde filmde oynadı. Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Melih Cevdet Anday, Adalet Ağaoğlu, Necati Cumalı, Güngör Dilmen gibi yerli yabancı birçok sanatçının eserini sahneye taşıdı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Sovyet Rusya, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe olarak birçok oyun sahneye koydu.

Yıldız Kenter’in hocalık yaptığı isimlerden bazıları şöyledir: Ali Poyrazoğlu, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Perran Kutman, Alpay İzer, Deniz Türkali, Gül Onat, Erdal Özyağcılar, Güzin Özyağcılar, Tilbe Saran, Demet Evgar, Mehmet Ali Alabora, Sanem Çelik, Engin Hepileri, Okan Yakabık, Demet Akbağ, Berna Laçin, Nilgün Belgün, Oktay Kaynarca, Hande Ataizi…

Tiyatro adına Türkiye’de birçok işe imza atmış önemli sanatçı Yıldız Kenter, akciğer rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi. 19 Kasım 2019 Salı günü gerçekleşecek cenaze töreniyle sonsuzluğa uğurlanacak olan sanatçı Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecek. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.