YKS Tercih Sonuçları Açıklandı!

26.08.2020
678
A+
A-
YKS Tercih Sonuçları Açıklandı!

YKS Tercih Sonuçları Açıklandı!

Üniversite sınavına girip tercihte bulunan birçok öğrenci, ” ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı ” haberini dört gözle beklemekteydi. Günlerdir YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasına yönelik Twitterda ve diğer sosyal medya sitelerinde başlıklar açmaktaydılar.

Öğrenciler, 6 -14 Ağustos tarihleri arasında yapmış oldukları YKS tercihlerinin sonuçlarını, ÖSYM’nin AİS Mobil uygulaması ya da https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik numarası ve aday şifreleri ile giriş yaparak öğrenebilirler.

2020 YKS yerleştirme sonuçlarına ilişkin açıklanan sayısal veriler kapsamında devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerin lisans programlarına toplam 431.380 kişi, ön lisans programlarına ise 349.785 kişi yerleştirilmiş. Lisans programlarında boş kalan kontenjan sayısı 26.669 iken ön lisans programlarındaki boş kontenjan sayısı 30.387’dir.

YKS yerleştirme sonuçları sadece elektronik ortamda ÖSYM sayfasından duyurulacak. Bunun dışında adaylara herhangi bir sonuç belgesi, basılı olarak gönderilmeyecektir. Sadece yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için yazılı bir belge düzenlenebilir. Bu da gerekli durumlarda ve adayın müracaatı üzerine verilecek.

YKS tercih sonuçlarına göre bir programa yerleştirilen öğrenciler için kayıt işlemleri süreci başlayacak.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

YKS tercih sonuçlarına göre bir üniversite programına yerleştirilen öğrencilerin kayıt işlemleri, 31 Ağustos – 4 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Üniversitelerin elektronik kayıtları ise 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Belirlenen tarihler içerisinde kayıt yaptırmayan adaylar, kazanmış oldukları üniversite programına kayıt haklarını kaybetmiş olacaklar.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.