YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

29.07.2019
337
A+
A-
YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

Yks Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Üniversite Tercih Sonuçları İçin Bekleyiş

29 Temmuz 2019 tarihinde saat 23.59’a kadar sürecek olan adayların tercih sürelerinin bitmesine çok az kaldı. Tercih İşlemleri https://ais.osym.gov.tr İnternet adresi üzerinden yapılmakta olup, tercihlerin yapılan açıklamalar doğrultusunda yapılması ve şayet uyarılarla karşılaşılması durumunda kurallara riayet edilmesi gerekmektedir. Doğru bir biçimde yapılan tercihler işlem görecektir. Ayrıca ne posta yolu ile ne de elden teslim etme gibi müracaatlar hükümsüz sayılacak, hiçbir geçerliliği olmayacaktır. Bu nedenle mutlaka tercihlerin elektronik ortamda yapılması gerekmektedir.

Sınav sonuçlarını öğrenen adaylar aldıkları puan üzerinden hareket ederek tercihlerini yapmaya devam ediyor. Tercih süresi sona ermek üzere olduğundan heyecan artmakta ve eğitim uzmanlarına danışarak tercihleri için yardım alınmaktadır. Özellikle tercihlerin sıralanması konusunda önemli katkı sağlayan uzmanlar adayları teknoloji ağırlıklı, elektronik ve daha ziyade gelecekte daha geçerli olabilecek mesleki dallara yönlendirerek önerileri ile destek vermeye çalışıyorlar.

2019 YKS Tercihleri Konusunda Merak Edilenler

Önümüzdeki haftalarda açıklanması beklenen tercih sonuçları, adayların geleceği konusunda çok büyük önem taşımaktadır. Son tercih günü olan 29 Temmuz hala bir tercih yapmayan adaylar için acele etmeleri gerektiğini işaret ediyor. Son günün son saatlerine kadar tercihlerini yapmamış olan adaylar risk altına girmeyi göze alıyor demektir. Olası ihtimalleri göz önünde bulundurarak en kısa sürede tercihlerini işleme sokmaları tavsiye edilmektedir.

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Adaylar tercih edecekleri alanlardan mezun olduğunda ne gibi işlerde çalışabileceklerini araştırmalıdır.
  • Tercih etmeyi düşündükleri alanın, önümüzdeki 20 yıl içinde hangi derecede geçerli olup olmadığını araştırılması gerekmektedir.
  • Lisedeki alanının uzantısı olan branşlarda tercihler yapmak en doğru olan davranıştır. Çünkü alt yapısı olacağından daha başarılı olacaktır. Aksi durumda başarısız olup tekrar sınava girip başka alanlarda eğitimine devam etmek isteyebilirler. Böylece zaman kaybı yaşanacaktır.
  • Seçeceği üniversitedeki öğretim üyelerine hangi alanlarda kaç öğrencinin düştüğüne dikkat edilmelidir. Böylece öğretim üyelerine ne kadar az öğrenci düşerse bu durum öğrencinin öğretim görevlisine o kadar sık ulaşabileceği anlamına gelmektedir.
  • Adayın tercih edeceği alanda ne kadar bilimsel yatırım yapıldığı, okul içinde öğrencilere ne kadar fırsat yaratıldığına bakılmalıdır. Sosyal etkinlikler, konferanslar, bilim şenlikleri ya da sempozyumlar gibi etkinliklerin olup olmadığının da sorgulanmasında yarar vardır.
  • Teknoloji ile ilgili olan adaylar ile teknoloji bölümlerini tercih etmeyi planlayan adaylar https://teknopark.sanayi.gov.tr/Home/TgbListesi adresinden Türkiye genelindeki teknolojik gelişmeleri yakından inceleme fırsatı bulmaktadır. Geleceğin en geçerli meslekleri olarak ilk sıralarda yer alan teknolojik dallar öğrencinin sadece tercih yapmasını değil, ileride bu mesleği daha kapsamlı olarak nasıl ileriye taşıyabilirim sorusunu da sordurmaktadır. Dolayısı ile adaylar ileride hem severek yapacakları hem de yönetici adayı olarak kendilerini hazırlamaları bakımından da etkili olmaktadır. Kısaca seçeceğiniz meslek hem ilgi hem de bilgi alanınıza girmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.