YKS Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak?

01.08.2019
333
A+
A-
YKS Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak?

YKS Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM’nin sınavlarına giren adaylar ve aileleri merakla YKS sonuçlarını beklemektedir. 2019 YKS sınav sonuçları ne zaman sorusu her yıl olduğu gibi bu yıl da sıklıkla sorulmaya başlandı. Geçen sene YKS tercihleri 7- 14 Ağustos tarihleri arasında tercih yapmış ve 31 Ağustos tarihinde sonuçlar açıklanmıştı. Bu sene ise daha erken alınan tercihlerin 15 ile 19 Ağustos tarihleri arasında açıklanacağı tahmin edilmektedir. Dolayısı ile üniversite kayıtlarının da 19 Ağustos tarihinde başlaması beklenmektedir.

Sonuçların Açıklanması Sonrasında Yerleşemeyenler Dikkatine

  • Üniversite tercih sonuçları tamamlanıp yerleştirme işlemleri yapıldıktan sonra, istedikleri üniversiteye yerleştirilen adaylar ek yerleştirme işlemi için müracaatta bulunamayacaktır.
  • Üniversiteler kontenjanlarını yayınlanıp, tercihler yapıldıktan sonra boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme süresi başlayacağından takip edilmelidir.
  • Lisans ve ön lisans programlarına merkezi genel yerleştirilenlerin yapıldığı puanlarından sonra gelen düşük puanlar yerleştirilmeyecektir. Yani genel yerleştirmede en düşük yerleştirilmiş olan puanın altında puanı olanlar ek tercih yapamayacaklardır.

Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacaktır?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ÖSYM resmi internet sitesi aracılığı ile ek yerleştirme tarihlerini ilanen duyuracaktır. Bu nedenle hem sınav takvimindeki tarihleri takip ederek hem de ÖSYM’nin resmi sitesine girerek sonuçları öğrenebilirsiniz.

Geri sayımın başladığı şu günlerde tercihler ne zaman başlayacak? sorusunun yanıtı hem basın yayın organları aracılığı ile hem de internet üzerinden an be an son dakika gelişmeleri açıklandığından yakın takibe alınmalıdır.

2019 YKS Tercihleri ve Takibi

2 milyon 390 bin 491 adayın gelecek hayallerini gerçekleştirecek olan sınav sonuçları pek yakında duyurulacaktır. Dolayısı ile boş kalan kontenjanların da doldurulması için yerleşemeyen adaylara ek kontenjan tercihleri yapmaları için bir kez daha şanslarını deneme fırsatı yakalayacaklardır.

23 Temmuz’da yapılmaya başlanan tercihler artık sonlanmış ve sonuçları bekleme heyecanı başlamıştır.  YKS tercihler ne zaman sorusunun yanıtını https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

2019- YKS sınav sonuçları ile YKS tercih kılavuzu 2019 açıklanmıştı. Bu kılavuzdan hareketle yapılan tercih sonuçlarının ise ağustos ayının ilk yarısından sonra açıklanması beklenmektedir.

Kayıt İşlemleri Ne Zaman?

ÖSYM tarafından almış olduğu puana göre kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt için gerekli olan belgeleri tamamlayarak, kayıt süresi içinde kayıt yaptırmayı hak ettiği üniversiteye başvurmaları gerekmektedir. Bu tarih de https://sonuc.osym.gov.tr adresinden takip edilecektir. Ek kontenjan için ikinci şanslarını deneyecek olan adaylar da yerleştirilmeleri durumunda gerekli evraklarını tamamlayarak kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.