YKS’ye Nasıl Çalışılır?

YKS’ye Nasıl Çalışılır?

YKS’ye Nasıl Çalışılır?

YKS’ye Nasıl Çalışılır, YKS Çalışmaya Nereden Başlamalıyım? gibi sorular aklınıza takılıyorsa yazımıza devam edip rehberlik videomuzu izleyebilirsiniz.
2021 YKS adayları, hayalinizdeki üniversite ve bölüm için artık çalışmalarınıza hız vermeniz şart! Hala kendinizi derslere yakın hissetmiyorsanız ve YKS’ye nasıl çalışılır bilmiyorum, diyorsanız sizler için 7 adımda bu sorunuza cevap vermeye çalıştık.

7 Adımda YKS’ye Başlama Rehberi

7 Adımda YKS’ye Nasıl Çalışılır?

  1. Ders Çalışma Ortamınızı Düzenleyin, Kendinizi Derse Hazırlayın!

Aylardır ders çalışmak için masanın başına geçmediysen önce oturup çalışmaya adapte olmak için kendine bir çalışma ortamı hazırla. Çalışma masanın tam karşısına hayalindeki üniversitenin fotoğrafını ya da logosunu asarsan hedefin için çalışmaya daha fazla motive olacaksın.  Mutlaka çalışma masan olmak zorunda değil, yemek masasında bile ders çalışıyor olabilirsin. Ama çalışacağın zaman üzerinde dikkatini dağıtacak şeyleri kaldırmalısın. Örneğin;  dergi, bilgisayar ve telefon gibi dikkat dağıtıcı malzemelerin olmadığı sadece gerekli kitap ve defterinin bulunduğu bir masanın başında ders çalıştığında daha iyi odaklandığını fark edeceksin.

2. Sosyal Hayatınızı ve Sosyal Medya İle Olan İlişkinizi Düzenleyin!

Sosyal mesafeli ama bol sosyal medyalı veya dizi-film ile geçirdiğimiz tatil dönemi artık bitti. “Hepsini bir anda bırak!” gibi bir şey bir anda olamaz. Ancak yavaş yavaş ve belli kurallar çerçevesinde bırakılabilir. Gün içinde hepsi için zaman ayırmak yerine yalnızca birini ödül olarak belirleyip bakabilirsiniz. Sosyal medyada birçok hesabını aktif kullanmak yerine kendini sınırlandırmayı öğrenmen şart.

3. Kendinize Özel Çalışma Programı Hazırlayın!

Ne çalışacağını bilerek masanın başına geçmek en doğrusudur. Ne çalışacağım diye dakikalarca düşünmek yerine her gün ne yapman gerektiğini önceden belirlediğin bir haftalık program yapmalısın. Her gün yalnızca TYT değil, AYT ya da YDT için belli bir süre ayırıp hepsini beraber ilerletmelisin.

4. Zorlandığınız Dersi Belirleyip Yüzleşin!

Okulların uzaktan eğitime geçtiği dönemde iyi öğrenemediğini düşündüğün konular varsa ya da bugüne kadar ki en zorlandığın ders hangisiyse onu belirleyip çalışmaya başlaman en doğrusu olacak. Sınav hazırlığında ilerleyen dönemlerde test çözmeye ve denemelere yoğunlaşman gereken zamanlar olacak. Bu dönem gelene kadar,  eksiğinin olduğu konuları kapatmayı başarırsan yeni gelecek konuları daha rahat öğrenebilirsin. Özellikle AY çalışmaya başlamadan TYT açığını kapatırsan bu senin için güzel bir avantaj olur.

5. Çalışma Sürenizi Yavaş Yavaş Arttırın!

Çalışmaya ilk başladığında belki de 20 dakikada sıkıldığını fark edeceksin ve ders çalışmanın verimli olmadığını düşüneceksin. Bu sebeple çalışma süreni başta kısa tutmalı zamanla arttırmalısın. Daha uzun çalışmalar yapmaya kendini yavaş yavaş alıştırmalısın. Örneğin; ilk gün 20 dakika çalıştın. Sonraki gün çalışmanı 30 dakikaya çıkarmalı ve bu süre dolmadan masandan kalkmamalısın.

6.  Her Gün Neler Yaptığınızı Kaydedin!

Her gün hedefinin ne kadarına ulaştığını görmek seni daha iyi motive edecektir. Bu sebeple mutlaka her gün kaç saat, hangi dersi çalıştığını ve kaç soru çözdüğünü not al. Bu durumun seni motive ettiğini ve soru sayısını gitgide arttırmaya başladığını fark edeceksin.

7. 21 Gün Sabredin, Zorlanın ve Sonucunda Çalışma Alışkanlığı Edinin!

Ders çalışmaya başladıktan sonra bazı günler hiç çalışmak istemediğini fark edip dersten uzaklaşmak isteyebilirsin. Bu durum motivasyonunu düşürebilir. Bilim insanları bir alışkanlığın 21 günde oluştuğunu söylerler. Yani ilk çalışmaya başladığın günden itibaren hiç bırakmadan 21 gün düzenli çalışırsan az ya da çok, 21 günün sonunda o alışkanlığı kazanmış olursun. Ders çalışma alışkanlığı kazandığında bu durum artık bir rutin haline gelecek ve sen bunu yapmadığında vicdan azabı duymaya başlayacaksın.

İyi bir üniversite ve hayalindeki bölüme ulaşabilmek için bu basamakları uygulayarak çalışmaya başlayabilirsin. Herkese sağlıklı günler ve başarılar dileriz!

2021 YKS Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz!

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.