YÖK Atlas Güncellendi

YÖK Atlas Güncellendi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversite ve bölüm seçiminde zorlanan adayların sağlıklı bir süreç geçirmeleri için geliştirilen YÖK Atlası uygulaması, güncellenerek erişime açıldı.

10 Mart 2016’da https://yokatlas.yok.gov.tr adresinden erişime açılan uygulamayı şu ana kadar 22 milyon 710 bin kişi kullandı. Böylece uygulama 2017,2018 ve 2019 YKS tercih döneminde en çok başvurulan bilgi ve rehberlik kaynaklarından biri olmuş oldu.

YÖK Atlas uygulamasına “Meslek Atlası” ve “Tercih Listesi” olmak üzere iki yenilik eklendi. Bunlardan “Meslek Atlası” diye adlandırılan bölümde ÖSYM’nin kılavuzunda da yer alan devlet, vakıf ve KKTC üniversiteleri ile yabancı üniversitelerin lisans ve ön lisans programları yer almakta ve de ilgili mesleğin geçen yılki kontenjanları, yerleştirme ve tercih edilme bilgileri bulunmaktadır. “Tercih Listesi” bölümünde ise öğrenciler basit bir üyelik oluşturarak 2019 kılavuzunda yer alan programlardan 50 tanesini listeleme imkanı bulabilmektedirler. Daha sonra tekrardan giriş yaptıklarında bu liste üzerinden işlemlerine devam edebilmektedirler.

Uygulama güncellenerek ve yenilenerek yoluna devam edeceğe benziyor. Bu kapsamda düşünülenler ise üniversite öğrencilerinin bölümlerinden memnunluk düzeylerinin yer alması ve mezun profillerine yer verilmesidir.

Lisans için https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans-anasayfa.php adresinden, ön lisans için https://yokatlas.yok.gov.tr/onlisans-anasayfa.php adresinden üniversite ve bölüm seçilerek bölüm ile ilgili genel bilgiye, kontenjan, yerleşme ve kayıt istatistiklerine, yerleşenlerin cinsiyet dağılımına, geldikleri illere, öğrenim durumlarına, liseden mezun oldukları yıllara, lise alanlarına, taban ve başarı istatistiklerine vb. birçok bilgiye erişilebilmektedir.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.