YÖKDİL SINAV BAŞVURULARI BAŞLADI

16.09.2019
211
A+
A-
YÖKDİL SINAV BAŞVURULARI BAŞLADI

2019-YÖKDİL, 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak olup başvuruları 13-23 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak. Sınavda; Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde sınav yapılacaktır. Sınav, Yükseköğretim Kurulu ve Kurumları ile geçerliliği kabul edilen diğer kurum ve kuruluşlar tarafından istenen yabancı dil koşulunun sağlandığını belgelendirmek amacıyla Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında uygulanacaktır.

Sınav, saat 10.15’de başlayacak ve 180 dakika (3 saat)  sürecektir. Sınav 80 çoktan seçmeli soru bulunmaktadır. Adayların sınavda; sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama becerileri sorgulanmaktadır.

Sınav sonuçları; Yükseköğretim Kurulu ve Kurumları ile geçerliliği kendi mevzuatlarında kabul edilmiş olan diğer kurum ve kuruluşları tarafından aranan yabancı dil koşulunun sağlandığını belgelendirmek amacıyla kullanılacaktır. Sınav sonuçları sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren 5 (beş) yıl süreyle geçerlidir.

Adaylar https://ais.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik numaralarını ve aday işlemleri şifrelerini girerek başvuruda bulunabilirler. Başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlamalılar. Adaylar, sınav ücretini kılavuzda belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de bulunan ÖDEMELER alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırabilirler. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. Kimlik Numarası ile ad ve soyadı bilgilerini bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir.

YÖKDİL için belirlenen geç başvuru günü 2 Ekim 2019 tarihinde yapılacak başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir. Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecektir.

Adaylar başvurularını tamamladıktan sonra internetten edinecekleri Sınava Giriş Belgesinin renkli veya siyah beyaz çıktısını almalılar. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgenin üzerindeki fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir.

Sınava giderken adayların yanında bulunması gereken belgeler; sistemden edinecekleri sınav giriş belgesi ve T.C. Kimlikleridir. Sınav Giriş Belgesinde adayların nerede, hangi binada ve hangi salonda sınava girecekleri bilgileri yer almaktadır. Adaylar nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik kartı ve de geçerlilik süresi dolmamış pasaport ile sınava girebilirler. Bunların dışında; sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için olarak kabul edilmeyecektir.

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.