YÜKSEKÖĞRENİM KURUMU (YKS) SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

17.07.2019
391
A+
A-
YÜKSEKÖĞRENİM KURUMU (YKS) SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

YÜKSEKÖĞRENİM KURUMU (YKS) SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

Bu yıl 15-16 Haziran tarihlerinde yapılan Yüksek Öğrenim Kurumları Sınav sonuçları, değerlendirme işlemi sona erdiğinden bu gece günün ilk saatlerinde resmen açıklandı. Yaklaşık bir aydır merakla sonuçları bekleyen adaylar sınav sonuçlarını öğrendiler ve kimi adaylar hayal kırıklığı yaşarken büyük bir kesim şimdi de hayallerindeki üniversitelere puanlarının yetip yetmeyeceği konusunda endişelenmektedir.

YKS Sınav Sonuçlarımı Nasıl Öğrenebilirim?

Yüksek Öğrenim kurumu Sınav sonuçlarını erişime açtı ve binlerce aday günün erken saatlerinde hatta gece saat 01.15 den itibaren sınav sonuçlarını öğrenmeye başladılar. Sadece tek bir sorunun iptal edildiği bu sınav sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Sınav sonuçlarını öğrenen adaylar şimdi tercih için telaşlanmakta ve tercih tarihlerini merak etmektedir. Ancak YKS tercih dönemi belirlenmiş olup bu tarihler arasında tüm adayların müracaatını yapması gerekmektedir.

Tercihler 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır. Bunun için (YKS Tercih Kılavuzu)YKS Yüksek Öğrenin Programları ve kontenjanlarını içeren kılavuzu ön bilgilendirme amaçlı olarak yayınlamıştır.

Adaylar bu kılavuzdan, puanlarına oranla tercih yapmak için yararlanabilirler.

YKS Tercih Robotu Nedir?

Adayların tercihlerini yaparken zorlanmaması, daha pratik ve kısa sürede tercihlerini sıralayabileceği bir düzenek olarak hazırlanmış sistemdir.YKS Tercih Robotu içeriğinde aşağıdaki alanlar bulunmaktadır.

  • Arama kriterlerinin olduğu, (4 yıllık, 2 yıllık, özel yetenek vb. seçeneklerin olduğu tablo)
  • Devlet üniversiteleri ya da vakıf (özel) üniversitesi alanları,
  • Burslu olup olmayacağı,
  • Adayın sıralama aralığı,
  • Adayın puan aralığı,
  • Hangi şehir (Adayın tercih edeceği şehir)
  • Hangi üniversite
  • Adayın tercihleri
  • Sonuçları listele

Adayla ilgili istenilen bilgiler ışığında puanlar ile ne kadar bağdaşıp bağdaşmadığı taranarak adaya örnek olması açısından yönlendirici tercih listesi düzenlenmektedir. Ancak YKS Tercih Robotu ile tercihler sadece verilere göre bir sonuç göstermektedir. Hangi okula ne kadar talep olup olmayacağı gibi konuları içermediğinden bu liste size sadece rehberlik etmelidir.

İnternet üzerinden pek çok alandan yararlanabileceğiniz gibi, okullarda, dershanelerde hatta bazı belediyelerde danışılabilecek öğretmenler hatta grup oluşturan ekip çalışması yapan kişilerden destek alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.