Yüzmede Avrupa Rekortmenimiz Emre Sakçı

07.11.2020
150
A+
A-
Yüzmede Avrupa Rekortmenimiz Emre Sakçı

Yüzmede Avrupa Rekortmenimiz Emre Sakçı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Uluslararası Yüzme Ligi yarışmasında, 50 Metre Kurbağalama alanında 25.29’luk derecesiyle Emre Sakçı birinci oldu. Geçtiğimiz hafta yine kendisi 25.50’lik derecesiyle Avrupa rekorunu kırmıştı. Sonraki yarışmada ise Avrupa rekorunu geliştirdi ve dünya rekorunu ise 4 salise gibi çok küçük bir farkla kaçırdı. 22 yaşındaki milli yüzücümüz, böylece dünyanın en iyi ikinci derecesini elde etmiş oldu. Emre Sakçı, almış olduğu birinciliğin ardından İzmir’deki depremzedeleri de andı.

Emre Sakçı, İzmir depremi ile ilgili hissettiklerini şu şekilde ifade etti :

“Şehrim orada acı çekerken ben uzaklarda elim kolum bağlı oturmak zorunda kaldım ve moralimi yüksek tutmalıydım. Elimden geldiğince haberlerinden uzak durmaya çalıştım ama Ayda ve Elif’i görmezden gelemezdim. Onlar bize mucizeyi hatırlatan çocuklar. Ayrıca İzmir’e yağan yardımları ve kenetlenmeyi gördükçe ‘İyi ki İzmirliyim’ dedim. Sonra ben de yapmam gereken işe konsantre oldum çünkü bu sefer farklıydı. Bu sefer İzmir’im için mücadele edecektim. Öyle de yaptım. Bu zor günlerde biraz bile moral olabildiysek ne mutlu bizlere. Şimdi daha iyileri için çalışmaya devam.”

Emre Sakçı Kimdir?

1997 yılında İzmir’de dünyaya gelen Hüseyin Emre Sakçı, yüzme sporuna 3 yaşında başladı. 15 yaşına geldiğinde A Milli Takım’a seçildi. 2005 yılına gelindiğinde ise Ege Üniversitesi’nde lisanslı yüzücü olarak başladı. 2010 yılında Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2015 yılında Emre Sakçı, 26.67’lik derecesiyle yüzme alanında gençler dünya rekorunu kırdı ve tüm yaş gruplarında dünya rekoru kıran ilk Türk sporcu oldu.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.